Vědci používají drony ke zkoumání zdraví amazonského pralesa

Akademici z Harvardovy univerzity používají v amazonském pralese drony, aby lépe pochopili, co se v něm děje. Doufají, že pomocí nich budou moci určit unikátní „otisk“ různých ekosystémů pralesa, což by jim pomohlo sledovat jeho stav a pochopit, jak reaguje na změny klimatu, odlesňování nebo požáry.

   Všechny rostliny emitují chemické signály zvané těkavé organické látky, jakési jejich otisky, které se mohou měnit na základě faktorů jako sucho nebo záplavy. Monitorováním těchto signálů mohou vědci zkoumat, jak se ekosystémy pralesa adaptují na stresové faktory.

   Jejich monitorování v Amazonii však bylo předtím omezené – sledování provádělo jen několik věží postavených v jednom typu ekosystému. Data tak byla nedostatečná a neobjektivní a modely biosférických emisí na základě nich předpokládaly, že blízké ekosystémy mají stejné emise zmíněných signálů.

   Na dronech mapujících tyto otisky pomocí chemických senzorů v různých ekosystémech centrální Amazonie pracují harvardští vědci již od roku 2017, a to ve spolupráci s kolegy z brazilské Universidade do Estado do Amazonas a tamní organizací Amazonas State Research Support Foundation.

   Jejich výzkum, publikovaný v odborném internetovém časopise Proceedings of the National Academy of Science, dokazuje, že odlišné ekosystémy mají odlišné stopy těkavých organických látek. Tým nyní plánuje nasbírat vzorky ve více ekosystémech v údolích nasáklých vodou v blízkosti řek a použít k tomu letku tří dronů.

Zdroj: endgadget.com