Zdroj: newsroom.intel.com

Vědci představili robotickou kůži, která dává robotům cit hmatu

Roboti jsou svými schopnostmi stále podobnější lidem. Řada z nich dokáže mluvit, řídit automobily nebo třeba běhat. Další pokrok možná trochu nečekaným směrem hlásí výzkumníci z National University of Singapore (NUS). Těm se podařilo vytvořit umělou robotickou kůži, která umožňuje zařízení cítit hmatem, a to dokonce 1000krát rychleji, než lidé.

Kůži pohání neuromorfní výzkumný čip Intel Loihi, který nedávno využili vědci z Cornell University pro naprogramovaní čichu, respektive funkci, která mu umožnila rozeznat zápach několika pro člověka nebezpečných chemikálií.

Citlivá kůže dokáže díky algoritmu rozpoznávat tvar, strukturu i tvrdost objektů, a to desetkrát rychleji, než je mrknutí oka. Jedním z testů, kterým si robotická ruka vybavena chytrou kůží prošla bylo čtení Braillova písma. S ním si díky čipu Loihi dokázala poradit s 92procentní přesností.

Výsledky svých testů představili vědci minulý týden v rámci programu virtuální konference Robotics: Science and Systems. Součástí smyslů s nimiž robotická kůže pracuje je i zrak a to ve formě malé kamery, která zachycuje a vyhodnocuje obraz v okamžicích doteku. Kamera dokáže pracovat s obrazem na úrovni jednotlivých pixelů a výsledky následně posílat čipu, který je vyhodnocuje a propojuje s informacemi jež má od chytré kůže.

Tato dualita pomáhá zrychlit vyhodnocení toho co robot drží a snížit latenci. Podle vědců je díky kombinace dvou vjemů systém o 10 procent přesnější. Tento systém založený na schopnostech lidského mozku by mohl být zapracováván do systému některých průmyslových robotů v továrnách.

Zdroj: gizmodo.com