Vědci se vyjádřili, proč má mnoho fanoušků chuť jíst porgy

Star Wars svět má nové obyvatele – porgy. Jsou to roztomilá zvířátka s velkýma očima, která připomínají křížence kočky a tučňáka. Porgové se objevují v zatím poslední epizodě Poslední Jedi a mají potenciál stát se králi merchandisingu, který se k tomuto dílu váže.

K porgům se však navázal i další zajímavý fenomén, v diskuzích a na sociálních sítích se objevilo mnoho hlasů, které uvažovaly o tom, jak takový porg asi chutná a jak by bylo nejlepší jej tepelně upravit. Svůj názor na to řekli dokonce i samotní herci, kteří se ve filmu objevili. V jednom z videí se spolu hádají Laura Dernová a Oscar Isaac o tom, jestli jsou porgové určeni k jídlu nebo ne. Dernová je proti, Isaac je pro. Objevily se dokonce i webové stránky, které nabízí celá menu z těchto malých zvířátek.

Spoustu z těchto reakcí lze brát s nadsázkou jako černý humor, najdou se však i případy, kdy myšlenka hm, jak asi chutná? byla tou první, která jedince napadla. Psychologové upozorňují na to, že se nejedná o nic neobvyklého a je to běžný mechanismus naší mysli. Profesorka Oriana R. Aragónová, která se lidskými reakcemi na roztomilost odborně zabývá, to nazývá hravou agresí a připomíná, že reakce při pohledu na malé dítě často spočívají ve žvatlavém já tě sním

Tento jev je patrný i v jazyce. Fráze já bych tě láskou sněd nebo to je k sežrání používáme vcelku běžně a nijak si to neuvědomujeme. A čeština v tom rozhodně není sama. Podle psychologů se tím mysl snaží nabýt zpět emoční rovnováhu po extrémně pozitivní emoci. Podobným případem z opačného spektra je nervózní smích v situaci, kdy jsme neklidní.

V případě porgů tedy nejde o živočišný pud hladu nebo touhy po zdroji nových bílkovin. Je to čistě pozitivní reakce, spojená i s tím, že jídlo je pro nás požitkem. Lidé nejsou nestvůry, které by zabíjely roztomilá zvířátka, prostě jen dávají průchod svým emocím.

Zdroj: theverge.com