Vědci v USA vytvořili kontaktní čočky schopné přiblížit obraz a přeostřovat

Kontaktní čočky patří mezi nejpřevratnější vynálezy denního použití, jež dvacáté století přineslo. A vypadá to, že jejich rozvoj se nezastavil – vědci z University of California v San Diegu představili prototyp kontaktních čoček budoucnosti, které budou mít velmi zajímavou funkci navíc – podobně jako objektivy fotoaparátů budou umět přiblížit obraz.

Ovládání bude jednoduché, nositeli čoček bude stačit rychlé dvojité mrknutí a obraz se přiblíží, po dalším dvojitém mrknutí se naopak oddálí. Biomimetická čočka je vyrobena z  řady pružných polymerových vrstev, které dokáží reagovat na slabé elektrické signály jež lidské oko generuje. Vědci uvádí, že by tyto čočky mohly pomoci především lidem s více očními vadami protože by lépe pomáhaly přeostřovat z blízkých na vzdálené objekty a naopak.

Na uvedení tohoto typu čoček na trh si budeme muset nějakou dobu počkat. Testy zařízení, které v současnosti probíhají se neobejdou bez soustavy elektrod, které má kolem očí testovaný připevněné testovaný člověk. Před opravdovým nasazením v běžném životě budou muset tyto čočky projít rozsáhlým procesem miniaturizace.

Čočky schopné snímat pohyby oka by také mohly v budoucnu pomoci lidem s omezenou hybností ovládat invalidní vozík. Kdy se skutečně dostanou tyto čočky ať už v jakékoliv formě do rukou, respektive očí běžných uživatelů zatím není jasné. A tak brýle ani dalekohledy zatím nevyhazujete.

Zdroj: gizmodo.com