Foto: se svolením Northwestern University

Vědci vyrobili VR brýle pro myši, pomáhají zkoumat, jak jejich mozek reaguje na predátory

Ačkoli se to může zdát neuvěřitelné, vědci už léta používají ke studiu mozkové činnosti laboratorních myší zařízení virtuální reality. V minulosti se to provádělo tak, že myši byly obklopeny plochými displeji, nyní tým z Northwestern University ve snaze vytvořit ještě více pohlcující zážitek vyvinul brýle pro virtuální realitu, které se vejdou na myší hlavu, ale držák zároveň obepíná celé její tělo. To jim poprvé umožnilo simulovat hrozby nad hlavou a po celou dobu mapovat mozkovou aktivitu myší.

Systém nazvaný Miniature Rodent Stereo Illumination VR (iMRSIV) není připevněn na hlavě myši jako náhlavní souprava VR pro lidi. Místo toho jsou brýle umístěny v přední části běžeckého pásu a obklopují celé zorné pole myši, která běží na místě. „Navrhli jsme a vyrobili vlastní držák na brýle,“ řekl John Issa, spoluautor studie. „Celý optický displej – obrazovky a čočky – se nachází kolem celé myši.“

Vědci tvrdí, že při testech se ukázalo, že myši se s novým VR prostředím sžily rychleji než s předchozími zařízeními. Přítomnost hrozeb nad hlavou myši, jako jsou ptáci, tým simuloval promítnutím rozšiřující se tmavé skvrny v horní části displeje. Způsob, jakým myši reagují na takový typ hrozeb přitom není naučené chování, je chování vrozené.

Díky této metodě byli vědci schopni zaznamenat jak vnější fyzické reakce myší, jako je ztuhnutí na místě nebo zrychlení, tak jejich nervovou aktivitu. V budoucnu mohou tento scénář obrátit a nechat myši hrát roli predátorů, aby zjistili, co se děje, když loví hmyz.

Zdroj: engadget.com