Zdroj: engadget.com

Vědci vyvinuli umělou kůži, která dokáže „cítit“ bolest

Přestože již dříve se různé vědecké týmy pokoušely vytvořit elektronickou kůži, která by byla schopna kromě doteku reagovat také na bolestivé podněty (propíchnutí, popálení apod.), dosud se jim to příliš nedařilo. Takový vynález by přitom významně pomohl nejen v oblasti protetiky či transplantace kůže, ale také by polidštil roboty, kterým by přiřkl schopnost doposud vlastní pouze živým organismům.

Vědců z RMIT University se něco takového podařilo, vyvinuli totiž umělou kůži, která umí reagovat na bolest podobně jako lidé. Jejich elektronická kůže tak dokáže vyslat téměř okamžitou zpětnou vazbu ve chvíli, kdy tlak nebo teplota dosáhnou takové úrovně, při níž by za normálních okolností běžný člověk vykřikl bolestí.

Prototyp kůže je vyroben z pružné a extrémně tenké elektronické vrstvy biokompatibilního silikonu, elektronických paměťových buněk a navíc je vybaven snímači tlaku a povlakem, který reaguje na teplotu. Napodobuje tak neurony, nervové dráhy i receptory, které běžně řídí lidské smysly. Podle výzkumníka Ataura Rahmana je navíc umělá kůže natolik „citlivá“, že dokáže vyhodnotit rozdíl mezi píchnutím špendlíkem a bolestivým úderem.

Přestože bolest není něco, co bychom cíleně vyhledávali, jde o velice účinný obranný mechanismus našich těl. Využití umělé kůže v protetice je proto velmi lákavé – nejenže by mohlo ochránit majitele před možným nebezpečím, ale chránilo by i samotnou protézu před zničením (např. vlivem vysoké teploty nebo příliš vysokého tlaku). Ačkoli však jde o přelomový vynález, k jeho praktickému využití vede ještě dlouhá cesta.

Zdroj: engadget.com