pixabay.com

Vědci zabili dvě mouchy jednou ranou – z atmosférického CO2 budou vyrábět diamanty

Těžba diamantů je problematická hned z několika důvodů, nejčastěji jsou ale zmiňovány negativní dopady na životní prostředí a neetické pracovní podmínky (dětská práce a vykořisťování). Jen v roce 2019 bylo vytěženo z dolů na celém světě asi 142 milionů karátů surových diamantů. Vytěžení pouze jednoho karátu přitom znamená necelé tři tuny odpadního materiálu a až tunu uvolněného oxidu uhličitého. Největší doly (např. důl Mir na východě Sibiře) jsou přitom viditelné i z ISS.

Zejména v Africe (která produkuje 65 procent diamantů) je v nelidských podmínkách zaměstnáváno také mnoho dětí a mladistvých. Získané peníze přitom ve válečných zónách pomáhají financovat právě další vojenské akce.

Každopádně v dnešní době laboratoře na celém světě dokáží produkovat více než 100 tun uměle vytvořených diamantů ročně. Tyto kameny jsou přitom zcela identické s přírodními diamanty, a to na atomové úrovni. Umělé diamanty tak mají stejné chemické, mechanické i optické vlastnosti a ani odborník by je nedokázal od přírodních rozeznat. Rozdíl je patrný pouze po provedení chemické analýzy, umělé diamanty jsou totiž čistší než přírodní.

Se zajímavým řešením výroby umělých diamantů přišel také Ryan Shearman, generální ředitel společnosti Aether. Ten se rozhodl pro výrobu použít oxid uhličitý zachycovaný z atmosféry. Výroba jednoho diamantu zabere zhruba dvanáct týdnů. Speciální reaktory na vychytávání CO2 z atmosféry přitom dokáží absorbovat až 50 metrických tun oxidu uhličitého (pro porovnání průměrný Američan ročně vyprodukuje 16 metrických tun CO2).

Díky tomu by měly vzniknout první uhlíkově neutrální diamanty na světě. Kromě podpory životního prostředí a ambic na omezení nelidských pracovních podmínek, mají tyto diamanty další výhodu – oproti přírodním kamenům jsou totiž o 40 procent levnější. S výrobou chce společnost Aether začít již v roce 2023.

Zdroj: engadget.com