Vědci zrekonstruovali tvář Brita žijícího před 10 000 lety

Britským vědcům se podařilo pomocí analýzy DNA počítačově zrekonstruovat tvář obyvatele žijícího na dnešním území Velké Británie před 10 000 lety. Měl tmavou pleť a pro rekonstrukci tváře posloužila DNA v jeho zkamenělé kostře.

  Zkamenělina kostry, které britští vědci říkají Cheddar Man, se našla před více než sto lety v jeskyni Gough ve městě Somerset na jihozápadě Anglie. Kolem vzácného nálezu se „vyrojily“ mnohé spekulace – kostra totiž patřila muži, který žil nedlouho poté, co se po skončení poslední doby ledové do Británie dostali první osadníci z kontinentální Evropy. Potomci těchto lidí se světlou pletí žijí v Británii dodnes.

  Původně se mělo za to, že „Cheddar Man“ měl také světlou pleť a plavé vlasy, nicméně analýza DNA vykreslila docela odlišný obrázek. Ve skutečnosti měl sice modré oči, ale snědou až černou barvu kůže a černé kudrnaté vlasy. Objev naznačuje, že geny pro světlou pleť se v evropské populaci začaly šířit mnohem později, než se původně myslelo.   

  Biolog a specialista na digitální zpracování DNA Yoan Diekmann, který byl členem výzkumného týmu a pracuje na University College London, se pro deník The Guardian nechal slyšet, že pro většinu dnes samozřejmá spojitost mezi „britskostí“ a světlou pletí není ve skutečnosti „neměnným faktem“. Podle něj se vždy měnila a měnit bude i do budoucna.

  K provedení analýzy DNA museli vědci z Národního historického muzea vyvrtat do lebky otvor o průměru 2 mm a získat z ní několik miligramů kostního prášku. Z něj potom mohli extrahovat kompletní genom, který jim poskytl vodítka ke vzhledu majitele kostry, jeho životního stylu apod.

  Vědci se domnívají, že „Cheddar Man“ pocházel z Afriky, z níž se přesunul na Blízký východ a následně se vydal na západ do Evropy. Z ní se do Británie dostal překročením dávného mostu zvaného Doggerland. V současnosti se odhaduje, že zhruba 10 % dnešních bílých obyvatel země má svůj původ v lidech jako „Cheddar Man“.

 

Zdroj: theguardian.com, mashable.com