Velké společnosti hodlají vyrazit do boje proti novým indickým internetovým pravidlům

Velké internetové společnosti v čele s Facebookem a Twitterem chtějí za pomoci právnických firem protestovat proti novým přísným pravidlům navrženým na přelomu roku indickou vládou a majícím platit na jaře, podle nichž musejí ze svých sociálních platforem odstranit do 24 hodin nezákonný obsah, který „má dopad na svrchovanost a integritu Indie“. Místní aktivisté a představitelé IT branže se obávají, že pravidla jsou jen jinou formou cenzury a mohly by být použity k potlačování politické opozice.

Podle společnosti Mozilla, která se k iniciativě Facebooku a dalších přidala, jsou změny „nepřiměřeným a nepromyšleným“ řešením problému škodlivého obsahu na internetu. S tím však nesouhlasí ministerstvo informatiky, které tvrdí, že smyslem nařízení je „učinit sociální sítě bezpečnějšími“.

Pravidla také společnostem nařizuje odhalit původ zpráv, pokud o to budou požádány. To by mohlo představovat velký problém např. pro firmu WhatsApp (spadající pod Facebook) a její populární aplikaci WhatsApp, která používá k ochraně soukromí uživatelů ve svých zprávách end-to-end šifrování. Vedle toho regulace počítá s tím, že společnosti, jejichž platformy mají v Indii více než 5 mil. uživatelů, budou muset v zemi zřídit místní kancelář připravenou na nepřetržitou koordinaci s bezpečnostními složkami.

Regulace podle agentury Reuters, která se zprávou přišla, dále zvýší napětí mezi Indií a globálními internetovými či technologickými společnostmi, které zde panuje od doby, co vláda loni nařídila, aby ukládaly více uživatelských dat na lokální servery, a lépe tak mohly pomáhat s konkrétním vyšetřováním úřadů.

 

Zdroj: reuters.com, endgadget.com