Foto: oTechnice.cz/ Martin Molík

Velký test robotických vysavačů střední třídy – kdo je nejrychlejší a kdo lépe uklidí?

Úklid domácnosti se může stát zdlouhavou a někdy i nudnou činností. Není tedy nadto, když jej můžeme svěřit někomu jinému, kdo udělá alespoň část práce za nás. A právě to je úkol automatických vysavačů, tedy jedněch z nejčastějších produktů kategorie chytré domácnosti, jež můžete v českých domovech potkat. V naší redakci jsme se proto rozhodli udělat test čtyř cenově dostupných modelů různých značek.

Do testu jsme zařadili vysavače Mamibot PetVac300, Concept VR2000 2v1, iRobot Roomba 605 a Teslu T80. Při našem výběru jsme si stanovili horní cenovou hranici 7 000 Kč. Představme si nejdřív jednotlivé účastníky testu.


  1. Mamibot PetVac300
  2. iRobot Roomba 605
  3. Tesla T80
  4. Concept VR2000 2v1
  5. Test
  6. Závěr

Mamibot PetVac300

Jako první jsme do testu chytrých vysavačů vybrali novinku na našem trhu PetVac300 od společnosti Mamibot, kterou jsme dostali jako první exkluzivně pro náš test. Tento vysavač jako jediný z námi testovaných nepoužívá široký rotační kartáč, ale kombinaci dvou prodloužených bočních kartáčů a silné sací jednotky, která pod vysavačem vytváří vzdušný vír. Díky tomu by měl PetVac300 vynikat nízkou hlučností. Jedná se také o nejlevnějšího zástupce kategorie robotických vysavačů, jeho cena je 4590 Kč.

Dokáže nejen vysávat špínu, ale také vytírat podlahu. Jeho vysávací a filtrační systémy jsou stavěny tak, aby dokázaly efektivně uklidit i domácnosti, kde se vyskytují zvířata, odtud také vysavač získal své jméno.

Společnost Mamibot u svého nového vysavače vsadila na nadstandardní funkce a výbavu. Ovládaný je přes mobilní aplikaci, která umožňuje řízení chodu vysavače i plánování úklidu. Oproti ostatním testovaným nabízí PetVac300 mapy úklidu, které vytváří podle svého pohybu. To umožňuje sledování toho, kudy se pohybuje a jak která místa vysává. Je tak možné upravit nábytek a další výbavu místnosti tak, aby se vysavač dostal opravdu všude. Ve výbavě nechybí ani funkce, jako je detekce pádu ze schodů a nárazu a nechybí ani schopnost vytírání. K dobru mu musíme přičíst i to, že je z námi testovaných vysavačů tím nejlevnějším.


Tesla T80

Značka Tesla pod sebou neskrývá pouze elektromobily, ale také autonomní vysavače, které sice nemají s firmou Elona Muska moc společného, na českém trhu jsou ale poměrně oblíbené. Tesla T80 je na trhu již nějakou dobu, což potvrzuje zájem zákazníků, na druhou stranu však nenabízí některé pokročilejší funkce, kterými se mohou pochlubit její konkurenti.

K vysávání používá dva boční štětce, které jí umožní vysát, respektive zamést i hůře dostupná místa. Vespodu děla má potom hlavní uklízecí těleso, kterým je kolmý rotační kartáč podporovaný vzduchovým sáním. Ve výbavě má Tesla T80 dvě schránky, jedna z nich je větší, určená pro běžné vysávání a sběr maximálního množství prachu a nečistot. Druhá je potom menší, protože se o prostor dělí s nádržkou na vodu, určenou pro druhou funkci zařízení, kterou je vytírání podlah.

Tesla T80 má výhodu v tom, že je ze všech testovaných vysavačů nejnižší a dokáže tedy lépe zajet pod nábytek, jako jsou skříňky nebo pohovky. Pro zachytávání prachu využívá vysavač jemný HEPA filtr, nechybí mu funkce detekce nárazu a pádu ze schodů. Ovládání má dotykové přímo na sobě a je možné jej také řídit pomocí dálkového ovládání. Podpora mobilní aplikace Tesle T80 bohužel chybí.


 iRobot Roomba 605

Tento vysavač stojí na pomezí nižší a střední třídy, což se u něj projevilo ve dvou ohledech – negativně ve vybavení, pozitivně pak v jeho ceně, patří k těm levnějším v našem testu.

Na rozdíl od ostatních vysavačů má pouze jeden rotační štětec, takže pod sebe během úklidu nedokáže namést tolik nečistot. Způsob sběru špíny je stejný jako u výše zmíněné Tesly, hlavním úklidovým prvkem je velký rotační kartáč spojený s proudícím vzduchem. Hepa filtr byste v jeho výbavě hledali marně. Stejně tak chybí zásobník na vodu s uchycením vytírací utěrky. Limitující je také výška, vysavače, která se blíží deseti centimetrům, nevejde se tedy všude.

Omezený je také způsob ovládání, iRobot Roomba 605 totiž nenabízí ani dálkové ovládání ani mobilní aplikaci. Vše je tedy nutné udělat ručně přímo na vysavači, což může být pro někoho limitující. Dálkový ovladač je ovšem možné dokoupit zvlášť. Ve výbavě nechybí funkce jako detekce nárazů nebo pádu ze schodů.


 Concept VR2000 2v1

Concept VR2000 2v1 je model chytrého vysavače, který na náš trh dorazil v letošním roce a v mnohém se podobá Tesle T80. Stejně jako ona si poradí s různými povrchy a nemá problém překonat prahy do výšky 1,5 centimetru. Díky výměnným nádržkám si jeho majitel může vybrat, jestli jej nechá vytírat, nebo vysávat. Svou výškou se řadí mezi dva předchozí modely.

Výhoda VR2000 je v konektivitě a ovládání. To je možné nejen přímo na vysavači nebo prostřednictvím dálkového ovládání, ale také pomocí mobilní aplikace, která navíc podporuje virtuální asistentku Alexu i chytrý systém Google. Pro majitele chytrých reproduktorů a technické nadšence je to jistě dobrá zpráva.

Kromě obvyklých detektorů možných pádů nebo nárazů obsahuje balení VR2000 také virtuální zeď ve formě magnetické lišty. Nechcete, aby vám lux zajížděl příliš blízko květin nebo mezi rozházené dětské hračky? Jednoduše je můžete od zbytku prostoru oddělit roztaženou páskou.


Test:

Samotný test jsme zahájili přehlídkou všech testovaných vysavačů, abychom si mohli udělat první dojem o tom, jak vypadají, a mohli je vzájemně porovnat. Na první pohled je nejdrobnější Mamibot PetVac300, následuje jej iRobot Roomba 605 a o trošku větší jsou pak Concept VR2000 2v1 a Tesla T80. Oba dva posledně zmiňované vysavače mají podobnou konstrukci, tedy alespoň zvrchu.

Při pohledu na spodní stranu, která ukrývá uklízecí mechanismus, se od sebe vysavače poměrně výrazně liší. Mamibot PetVac300 jako jediný nepoužívá velký podélný kartáč, ale spoléhá se na sílu sacího motoru. Tesla T80 pracuje s jedním kartáčem s dlouhými štětinami. iRobot Roomba 605 a Concept VR2000 2v1 používají dvojkartáčový systém, při kterém se proti sobě točí kartáč s dlouhými štětinami a kartáč s gumovými stěrkami. iRobot Roomba 605 má jako jediný pouze jedno zametací kolečko, zatímco ostatní tři mají dvě, a mají tak během úklidu širší záběr.

Asi nejzásadnějším měřením vysavačů pro nás byl praktický test. Vysavače měly za úkol vysát a uklidit maximální množství rýže. Té jsme si pro každý z nich připravili přesně 100 gramů a ty jsme vysypali na jeden pracovní stůl. Kromě vysávání samotného jsme se zaměřili také na chování jednotlivých vysavačů během úklidu.

Jako první vyjel na cvičnou plochu vysavač Mamibot PetVac300. Po desce stolu se pohyboval velmi jistě a přesně. Jel svoji trasu od jednoho okraje stolu k druhému a připravenou rýži se mu dařilo dobře sbírat. Díky tomu, že na jeho spodní straně nebyl kartáč, ale sací štěrbina, byl oproti svým následovníkům Mamibot PetVac 300 tišší. Vysavač tak může v klidu uklízet ve vedlejší místnosti, zatímco jeho majitel nerušeně sleduje svůj oblíbený film.  Během své jízdy nikdy nenarazil do stěny, a přesto se mu podařilo poměrně dobře vyčistit i hůře dostupný kout. Při vyprazdňování zásobníku s vysátým materiálem (v našem případě tedy rýží) jsme ocenili snadný přístup k zásobníku z horní strany vysavače. Mamibot dokázal sebrat ze všech vysavačů nejvíce, tedy 91 gramů ze sta původních.

Druhou jsme na nás cvičný stůl vypustili Teslu T80. Ta dokázala povrch stolu uklidit ze všech vysavačů nejrychleji, přičemž se na konci práce také sama vypnula. Její pohyby po stole byly poněkud chaotické, ale při vysávání si vedla dobře. Do zdi nenarazila ani jednou a dala si pozor i na možný pád ze stolu. Výsledek vysávání po tom, co vysavač sám zastavil, byl druhý nejslabší ze všech, a i po vizuální stránce bylo patrné, že po úklidu poměrně hodně rýže na ploše stolu zbylo. V úrovni hlučnosti se Tesla T80 umístila na druhém místě. Její skóre: 77/100 g rýže.

Jako třetí se v našem testu pokusil uspět vysavač iRobot Roomba 605 a svým výkonem zanechal smíšené dojmy. Do úklidu se pustil s největší rychlostí a silou. To mělo za následek opakované naražení do stěny (zřejmě tedy bude mít nižší citlivost k nábytku). Kvůli jedné metličce se vysavač musel podél zdi vracet. Jeho pohyb po stole byl poměrně zmatený, dokázal však rýži vysát velmi dobře, a to i v hůře dostupných oblastech, jako byl roh zdi. Se svými 89 gramy vysáté rýže se tento produkt umístil na druhém místě v tomto hodnoticím parametru.

Posledním účastníkem, který se pustil do malého testovacího úklidu, byl vysavač Concept VR2000 2v1. Ten se ukázal jako nejpomalejší, ale nejdůslednější ze všech testovaných přístrojů. Jeho pohyb byl přesný a popsali bychom jej jako rozvážný. Kudy projel, tam po něm bylo čisto. Bohužel se však nedokázal dostat do rohů. Také rozházel nejvíc rýže ze všech zúčastněných a zbylo na něj tedy trochu smolné čtvrté místo se skóre 76 gramů rýže.

Jméno vysavače

Počet bočních metliček

Způsob vysávání

Množství vysáté rýže

Výhody

Nevýhody

Cena

Ovládání

Funkce

Virtuální zeď

Režimy

Objem nádržky na vodu

Podpora Virtuálních asistentů

Podpora WiFi

Pohybové režimy

Mamibot PetVac300

2

Sání vzduchu

91g

Výborný poměr cena/výkon, tichý, mapa uklizené plochy

žádné

4590

Dálkové ovládání, mobilní aplikace, dotykové ovládání

Vytírání, vysávání

Ano (volitelné příslušenství)

Vysává/vytírá

200ml

Ano (Alexa/Google)

Ano

zigzag, auto, edge, spot

TESLA RoboStar T80 Pro

2

Kartáč

77g

Nejmenší výška (dostane se pod nábytek), po ukončení úklid se sama vypne

Chybí mobilní aplikace

5840

Dálkové ovládání, dotykové ovládání

Vytírání, vysávání

Ne

Vysává/vytírá

350 ml

Ne

Ne

Turbo, Smart, kruhový úkl obvodový úkl

iRobot Roomba 605

1

Dvojice kartáčů

89g

Rychlý úklid

Pouze jedna metlička, vysavač nrážel do stěn

4999

Dotykové

Vysávání

Ano (volitelné příslušenství)

Vysává


Ne

Ne

Spot, Clean

Concept VR2000 2v1

2

Dvojice kartáčů

76 g

Umí kreslit mapy místností, virtuální zeď v balení

Pomalý pohyb

6799

Mobilní aplikace, dálkové ovládání, dotykové ovládání, podpora asistentů

Vytírání, vysávání

Ano (součást balení)

Vysává/vytírá

Výrobce neuvádí

Ano (Alexa/Google)

Ano

Automatický úkl, obvodový úkl, kruhový úkl

Z našeho hodnocení tedy vyplývá jasný vítěz, kterým je novinka na našem trhu – Mamibot PetVac300. Ačkoliv jsme bezkartáčovému systému před testem příliš nevěřili, ukázal se ve finále jako nejúčinnější. Byl také nejméně hlasitý a potěšila nás podpora virtuálních asistentů i chytrá aplikace schopná vytvářet mapy místností, kde uklízel. Vytknout mu můžeme snad jen menší nádobu na smetí, ale to nepovažujeme za zásadní problém.

Na druhém místě se umístil vysavač iRobot Roomba 605, který dokázal, že i s jednou metličkou umí dobře uklidit. Třetí je potom Tesla T80, nejnižší z vysavačů v našem testu a také nejtišší z těch, které používají kartáč. Od lepšího výsledku ho dělí poněkud chaotický pohyb a absence podpory systémů chytré domácnosti. Concept VR2000 2v1 je na podobné úrovni jako Tesla, na rozdíl od ní nabízí podporu virtuálních asistentů i mobilní aplikace, avšak je nejhřmotnější a nevejde se všude.