Vývojáři ze Stanfordské univerzity vyvíjí autonomní řídící systémy schopné zvládat extrémní jízdní situace. Pomáhá jim hvězda z Návratu do budoucnosti

Systémy autonomního řízení nemusí ovládat jen hypermoderní automobily. Vědci ze Stanfordské univerzity dokázali, že moderní technologie si dokáže porozumět i s relativně starým vozem. Pro svůj pokus si vybrali DMC DeLorean z roku 1981, automobil, který se proslavil například účinkováním ve filmu Návrat do budoucnosti a podrobili jej několika testům.

Zkoušky, kterými automobil prošel, se skládaly ze slalomu, zkoušky zvládání smyku (driftování), zkoušky vyhýbání se překážkám a také rychlostního testu na kilometr. Vše proběhlo na závodní dráze nedaleko San Francisca. Testy byly vytvořeny tak, aby odpovídaly těm nejnáročnějším zkouškám, jež během svých tréninků absolvují jezdci rallye a autokrosu.

Vývojáři nazvali svůj automobil Marty (podle hlavního hrdiny Návratu do budoucnosti) a pracují na jeho vývoji již několik let. Vůz je plně elektrický a má hned několik aplikací pro nejlepší zvládnutí jednotlivých jízdních úkonů. Poslední test, který automobil absolvoval, vyžaduje využití všeho, čím jej tvůrci vybavili.

Z jednoho z testů pořídili stanfordští vědci video, z nějž vyplývá, že Marty je schopný driftovat mezi překážkami s až nelidskou přesností, o čemž vypovídají stopy pneumatik, jež jsou při každém průjezdu téměř totožné.

Projekt Marty je součástí činnosti Dynamic Design Lab (DDL) v níž se studenti a vyučující Stanfordské univerzity snaží o vývoj a zlepšování autonomních řídících systémů. Vychází přitom z předpokladu, že většina autonomních vozidel je vybavena pouze základními systémy pro zvládání běžných jízdních úkonů jako je jízda v pruzích nebo správné odbočení na křižovatce. Cílem DDL je vyvinout systémy, které si dokáží poradit i se složitými manévry jako je smyk na kluzné vozovce. Vůz by se tak měl vyhnout veškerým nehodám, jimž lze zabránit pomocí fyzikálních zákonů.

Zdroj: news.stanford.edu