Foto: se svolením NASA

Webbův teleskop zachytil jednu z nejstarších galaxií, které kdy byly spatřeny

Mezi jedním z nejnovějších snímků Webbova vesmírného teleskopu je také jedna z nejranějších galaxií, které kdy byly pozorovány. Galaxie pochází z doby asi 390 milionů let po velkém třesku (pro srovnání, stáří celého vesmíru je asi 13,77 miliardy let) a byla pojmenována Maisiina galaxie podle dcery hlavního řešitele projektu Stevena Finkelsteina, astronoma z Texaské univerzity v Austinu. Snímek byl pořízen již v červnu 2022 v rámci projektu Cosmic Evolution Early Release Science Survey neboli CEERS. Nedávná kontrola snímků nicméně původní předpoklad potvrdila.

„Vzrušující na Maisiině galaxii je, že byla jednou z prvních vzdálených galaxií identifikovaných pomocí JWST a z této množiny je první, která byla skutečně spektroskopicky potvrzena,“ uvedl Finkelstein v tiskové zprávě.

Maisiina galaxie byla poprvé odhalena loni v srpnu jako nenápadná oranžová tečka na mohutném snímku hlubokého vesmíru. Minulý měsíc zveřejnil Space Telescope Science Institute 3D animovanou vizualizaci, která končí pohledem na Maisiině galaxii. Vizualizace se pohybuje vesmírem rychlostí 200 milionů světelných let za sekundu, což připomíná, jak obrovský je vesmír a kolik věcí se v něm nachází (vizualizaci si můžete prohlédnout na konci tohoto článku).

Cílem projektu CEERS je zobrazit velký pás vesmíru pomocí Webbova teleskopu pro blízkou infračervenou oblast (NIRCam), přístroje pro střední infračervenou oblast (MIRI) a spektrografu (NIRSpec). Data CEERS pomáhají astronomům určit počet, povahu a tvar galaxií v dávném vesmíru, stejně jako podmínky vzniku hvězd a růstu černých děr.

Zdroj: gizmodo.com