Foto: Unsplash

YouTube zavádí nová pravidla pro “realistická” videa generovaná umělou inteligencí

Mnoho online platforem momentálě řeší, jak zacházet se stále více rozšířeným obsahem generovaným umělou inteligencí. Jedním z řešení je označování takového obsahu, aby bylo jasné, že fotografii, video nebo zvukový záznam vytvořila umělá inteligence. YouTube proto stanovil nová pravidla pro označování videí vytvořených pomocí umělé inteligence.

Počínaje dneškem bude platforma vyžadovat, aby každý, kdo nahraje realisticky vypadající video, které “je vytvořeno pomocí pozměněných nebo syntetických médií, včetně generativní umělé inteligence”, jej v zájmu transparentnosti označil. YouTube definuje realistický obsah jako cokoli, co by divák mohl “snadno zaměnit” za skutečnou osobu, událost nebo místo. Pokud tvůrce použije ve videu syntetickou verzi hlasu skutečné osoby nebo nahradí něčí tvář tváří jiné osoby, bude muset tuto skutečnost ve videu přiznat.

Štítky označující obsah vygenerovaný umělou inteligencí se v nadcházejících týdnech začnou objevovat na celé službě YouTube, nejprve v mobilní aplikaci a poté na počítačích a v televizorech. Většinou se budou objevovat v rozšířeném popisu videa ve formě poznámky. Pokud však půjde o citlivější témata (jako jsou zprávy, volby, finance nebo zdraví), YouTube umístí označení přímo do přehrávače videa, aby bylo lépe vidět.

Tvůrci nebudou muset štítek uvádět, pokud generativní umělou inteligenci využili pouze k tomu, aby jim pomohla například s tvorbou scénářů, vymýšlením nápadů na videa nebo k automatickému generování titulků. Štítky nebude zapotřebí používat v případě, že se bude jednat o “zjevně nerealistický obsah”.

Zdroj: www.engadget.com