3D gel dokáže vypěstovat dostatek kmenových buněk k léčbě mozkových chorob

Naprogramované kmenové buňky mají potenciál léčit všechny druhy nemocí, ale problém je s jejich vytvořením. Není totiž snadné je kultivovat ve velkých množstvích a nepomáhá tomu ani nutnost pěstovat je na dvojrozměrných površích. Vědci proto vyvinuli metodu kultivace nervových kmenových buněk ve velkých objemech ve formě 3D gelu, který zabírá minimum místa.

Za metodou stojí tým akademiků ze Stanfordovy univerzity. 3D gel pomáhá kmenovým buňkám se přeskupovat, čímž zůstávají neustále v kontaktu. Právě to je klíčem k zachování jejich funkce i ve 3D, kdy jsou připravené na naprogramování. Výsledkem je kultura, která zabírá maximálně 103 cm2, zatímco v případě staré 2D metody to bylo téměř 14 900 cm2.

Další výhodou je to, že takto vytvořená kultura nepotřebuje tolik výživy a energie a celý shluk buněk je vysoký jen asi 0,076 cm. Lékař tak může provádět kultivaci velkých dávek kmenových buněk a nemusí k tomu vyčleňovat velké prostory.

Nově vyvinutý postup však nefunguje u jiných kmenových buněk, protože jejich „kmenovost“ více určuje tuhost kultivačního gelu. Nicméně i tak se může jednak o přelom. Protože jde o nervové buňky, otevírají se podle docentky Sarah Heilshornové nové možnosti v léčbě vážných poranění míchy nebo mozku či léčení onemocnění, jako je např. Parkinsonova nebo Huntingtonova choroba.

Před vědci nyní stojí náročný úkol: vpravit tyto kmenové buňky přímo do těla. Pokud se jim to podaří, budou podle docentky Heilshornové léčitelné i dříve prakticky nezvratné zdravotní stavy (úplné přerušení míchy apod.).

 

Zdroj: endgadget.com, news.stanford.edu