Foto: Pxfuel

Americký soud rozhodl: Umění vytvořené umělou inteligencí nepodléhá autorským právům

Soudkyně okresního soudu Spojených států Beryl A. Howell minulý týden rozhodla, že umělou inteligencí generovaná umělecká díla nemohou být chráněna autorskými právy. Předsedala žalobě proti americkému úřadu pro autorská práva poté, co odmítl Stephenu Thalerovi udělit autorská práva na obrázek generovaný umělou inteligencí, který vytvořil pomocí algoritmu Creativity Machine.

Thaler se několikrát pokusil získat autorská práva k obrázku, a to jako k dílu vytvořenému na zakázku, přičemž Creativity Machine byl uveden jako tvůrce díla a Thaler jako vlastník díla. Byl ale opakovaně odmítnut.

Po posledním zamítnutí v loňském roce Thaler úřad zažaloval a tvrdil, že jeho zamítnutí nebylo v souladu se zákonem. Soudkyně Howell nicméně ve svém rozhodnutí napsala, že autorská práva nebyla nikdy udělena dílu, kterému chyběla jakákoli vedoucí lidská ruka, a dodala, že lidské autorství je základním požadavkem autorského práva.

Totéž stanovisko bylo použito i dříve – například v případě opičího selfie. Avšak například případ, kdy žena sestavila knihu ze sešitů, které naplnila slovy, o nichž se domnívala, že jí je nadiktoval nadpřirozený hlas, naopak autorskému právu podléhá.

Soudkyně každopádně uznala, že se lidstvo blíží k novým hranicím v oblasti autorských práv, kdy umělci budou využívat umělou inteligenci jako nástroj k vytváření nových děl. Bude proto potřeba zodpovědět řadu otázek a vytvořit jasná pravidla ohledně autorského zákona.

Zdroj: theverge.com