Aplikace FaceApp může představovat nebezpečí pro soukromí uživatelů

Virální aplikace na sociálních sítích, které mohou potenciálně zneužít uživatelská data, představují nenápadnou, avšak poměrně nepříjemnou hrozbu pro uživatelská data. Virální aplikace stála například v základu nechvalně proslulého skandálu Cambridge analytica. Nyní se internetem šíří diskuze o možném nebezpečí, jež představuje ruská aplikace FaceApp.

Ta využívá neuronové sítě a pro generování změn na nahraných fotografiích. Uživatelé se tak mohou podívat, jak by vypadali výrazně starší nebo mladší. Ačkoliv aplikace působí na internetu poměrně dlouho, v posledních dnech se její využití zintenzivnilo díky vlně výzev, které uživatele sociálních sítí (především tedy Facebooku) nabádají, aby ukázali ostatním, jak by vypadali jako staří lidé.

Problém je v tom, že FaceApp nahrává fotografie na své cloudové účty a existuje podezření, že aplikace dokáže, díky přístupu k fotografiím nahrát všechny fotografie co se v mobilním telefonu nachází a nejen ty, které by uživatel rád změnil. V systému iOS se navíc aplikace chová tak, že její nastavení je silnější, než bezpečnostní nastavení telefonu. Aplikace se tak dokáže dostat k fotografiím v telefonu, ačkoliv k nim má zablokovaný přístup.

Tvůrci aplikace tato nařčení odmítají. Tvrdí, že aplikace stahuje pouze fotografie potřebné pro proces změny, neukládá je v cloudovém úložišti dlouho a neposílá žádná data do Ruska. Aplikace také umožňuje uživatelům zažádat si o vymazání všech dat. Tato možnost však není v aplikaci přítomna explicitně, ale je nutné si ji vyžádat prostřednictvím uživatelské podpory. Řada bezpečnostních expertů má i přes vyjádření tvůrců aplikace podezření, že uživatelská data, která spravuje nejsou úplně v bezpečí.

Zdroj: techcrunch.com