Foto: se svolením Caltech

Astronomové konečně spatřili hvězdu pohlcující planetu

Astronomové vědí, že umírající hvězda se stane obrem, který pohltí všechny planety v určitém okruhu, nikdy to ale neviděli… tedy až dosud. Astronomové z Caltechu (California Institute of Technology), Harvardu, MIT (Massachusetts Institute of Technology) a dalších škol objevili hvězdu, která pohlcuje jednu z obíhajících planet, když se mění v červeného obra. Hvězda vzdálená asi 12 000 světelných let poblíž souhvězdí Aquila se stala na více než 10 dní 100krát jasnější při výbuchu, který podle vědců zapříčinila joviánská planeta (planeta tvořena převážně plyny, pozn. red.) propadající se do atmosféry své hostitelské hvězdy a nakonec i do jejího jádra.

Výzkumná skupina poprvé pozorovala záblesk v květnu 2020, ale trvalo zhruba rok, než zjistila, co se stalo. Díky infračervenému teleskopu NEOWISE tým vyloučil splynutí hvězd. Energie výbuchu byla jen tisícina toho, co by měla být pro srážku hvězdy s hvězdou, a spíše než horké plazma se jednalo o proud studeného prachu.

Předpokládá se, že tento jev je ve vesmíru běžný a že Zemi a další planety vnitřní Sluneční soustavy čeká podobný osud, až Slunce zhruba za 5 miliard let zanikne. V tomto ohledu astronomové potvrdili své dosavadní modely. Předchozí studie zachytily hvězdy těsně před a po pohlcení planet, nikdy ale vprostřed pohlcování.

Kolem hvězd pohlcujících planety stále existuje několik neznámých, tento objev však pomáhá doplnit obraz takové události. Kishalay De, výzkumník z MIT, řekl serveru ScienceNews, že další vlna pozorování infračerveným teleskopem zvýší šance na objevení dalších červených obrů požírajících planety ve svém okolí. Mohlo by se ukázat, jak se takové apokalyptické procesy liší napříč vesmírem.

Zdroj: engadget.com