Foto: se svolením NASA

Astronomové objevili masivního hnědého trpaslíka žhavějšího než Slunce

Astronomové nedávno spatřili jednoho z nejhmotnějších známých hnědých trpaslíků. Jde o objekt o hmotnosti 75 až 90krát větší než hmotnost Jupiteru s teplotou 8 000 K (7 726 °C). Pro srovnání, povrch Slunce má teplotu pouhých 5 772 K (5 498 °C). Astronomové pozorovali horkého supervelkého hnědého trpaslíka v letech 2019 a 2020 pomocí teleskopu Evropské jižní observatoře. Nyní byla pozorování potvrzena a otištěna v časopise Nature Astronomy.

Hnědí trpaslíci se nacházejí mezi planetami a hvězdami. Jsou větší než plynní obři, jako je Jupiter, ale menší než malé hvězdy. Protože hnědí trpaslíci nedosahují hmotností potřebných k tomu, aby mohli spalovat vodík pro jadernou fúzi, nazývají se někdy „neúspěšné hvězdy“.

Hnědý trpaslík (WD 0032-317B) obíhá kolem bílého trpaslíka, který se nachází 1 406 světelných let od Země. Astronomové předpokládají, že hnědý trpaslík se ještě před přibližně milionem let nacházel v plynné obálce se svým partnerským bílým trpaslíkem. Jeho vysoká teplota je nezvyklá, protože hnědí trpaslíci jsou obecně nejchladnější a nejtmavší objekty na Hertzsprungově-Russellově diagramu, který mapuje svítivost a efektivní teplotu hvězd. Nejchladnější známý hnědý trpaslík má mrazivou teplotu -23° C, což ale může znamenat, že se vůbec nejedná o hnědého trpaslíka, ale o potulnou exoplanetu.

Pozorování hnědých trpaslíků by mělo pomoci objasnit rozmanitost a povahu těchto zvláštních hmotných vesmírných objektů.

Zdroj: gizmodo.com