Bezkontatkní teploměr – pohodlný základ domácí lékárny

Osobní teploměry patří do základního vybavení téměř každé domácnosti a jsou základní pomůckou v péči o zdraví všech členů domácnosti. V ČR mají dlouhou tradici klasické teploměry, které se vkládají do podpaží. Ty však mají několik nevýhod – bazální teploměry, které jsou plněny směsí kovů, se špatně sklepávají (původní rtuťové, u nichž to šlo snadněji byly z ekologických důvodů zakázány). Bazální teploměry jako takové pak vyžadují asistenci a klid měřené osoby. Především v případě nemocných dětí může být obojího někdy těžké dosáhnout. A nejen pro tyto případy existují teploměry bezkontaktní, jež umožňují rychlé, přesné a především pohodlné měření teploty. Pojďme si je představit.

Jak to dělají?

To, jak fungují klasické teploměry, víme z hodin fyziky – kovy mají různou roztažnost a mění svůj objem v závislosti na teplotě. Digitální teploměry pak využívají většinou fyzikálního jevu změny odporu nebo jiné měřené hodnoty čidla v závislosti na teplotě. A jak fungují bezdotykové teploměry?

Tyto teploměry využívají toho, že každé těleso, jež má teplotu vyšší, než je absolutní nula (přibližně -273 °C), vyzařuje energii. Její množství je přímo úměrné teplotě objektu. Množství této vyzařované energie je možné změřit v infračerveném spektru, a právě to je to, co teploměr dělá. Důležitou vlastností v tomto procesu je tzv. emisivita, tedy zářivost daného tělesa, jež je dána jeho složením. Teploměr tedy musí být kalibrován na konkrétní rozsah, a především druh měření. To ale v případě lékařského užití není problém. Stačí jej zkalibrovat na člověka.

Proč bezkontaktně?

Bezkontaktní měření teploty má celou řadu výhod. První z nich je rychlost – infračervený teploměr dokáže změřit teplotu během několika vteřin a zároveň také umožňuje změřit teplotu i spícímu člověku bez nutnosti jej budit. Především pokud má nemocný zvýšenou teplotu a dokázal usnout, je dobré jeho spánek starostí o něj nevyrušovat. Velkou výhodou je také to, že tuto metodu je možné aplikovat i u velmi malých dětí.

Výrobci bezkontaktních infračervených teploměrů garantují přesnost v řádech jednotek desetin stupně Celsia, což je pro běžné domácí měření velice přený údaj. Některé teploměry je také možné použít k měření teploty jídla nebo tekutin, takže při péči o malé dítě je lze využít také v kuchyni. Chcete vědět, jestli je mléko nebo jídlo dostatečně vychladlé? Změřte si přesně jeho teplotu, vše bezkontaktně. Bezkontaktní teploměr tak dokáže ulehčit nejen péči o zdraví, ale také práci v kuchyni.

Při výběru správného domácího teploměru můžete narazit také na teploměry určené pro práci v dílně. Vypadají na první pohled podobně a slibují širší teplotní rozsah i možnost širšího využití. Tyto teploměry však nejsou pro měření lidských pacientů tak přesné.

Název

Funkce

Cena

True Life Q8

Přesnost +/-0,1 °C, podsvícený displej (možnost manipulovat i ve tmě), možnost měření teploty pokrmů, dlouhá výdrž baterie, ukládání naměřené teploty, nízká spotřeba baterie – výdrž tisíce měření

Od 1199 Kč

AGU SHE7

Měření na čele i v uchu, podsvícený LCD displej, měření teploty během jedné vteřiny

Od 1499 Kč

Braun IRT 6020

Pouze do uší, paměť s poslední naměřenou hodnotou, funkce ExtacTemp pro správné odečtení teploty

Od 1499 Kč