Boeing odkládá testovací lety své kosmické lodi určené pro přepravu cestujících

Neúspěšné testy motorů, jež proběhly před měsícem, znamenají zdražení ve vývoji vesmírné lidi CST-100 Starliner, jež vyvíjí společnost Boeing. Letošní dva testovací lety budou pozdrženy, dokud se technikům nepodaří chyby v motoru opravit. Novým termín byl prozatím stanoven na rok 2019.

Boeing vyvíjí Starliner jako součást programu NASA který je určený pro komerční posádky, jež by se mohly podívat i do ISS. Vyvíjená kosmická loď má mít sedm míst pro cestující a do vesmíru ji vynese raketa Atlas V, kterou vyvinula United Launch Alliance. Před tím než program odstartuje, vyžaduje NASA po Boeingu několik důkladných testů jeho zařízení.

Podle původního plánu se měla loď Starliner podívat do vesmíru, prozatím bez posádky, v srpnu a následovat měl let v listopadu, tentokrát i s lidskou účastí. Díky nastalým komplikacím však první let posádkou proběhne až v polovině příštího roku.

Červnové potíže motoru spočívaly v tom, že po úspěšném zážehu se nepodařilo uzavřít některé z ventilů a motor tak nebylo možné uhasit a unikly některé pohodné látky. To by při samotném letu mohlo znamenat fatální problém. Během komplikací nebyl zraněn žádný z pracovníků Boeing ani nebylo výrazně poškozeno vybavení lodi.

Časový plán společnosti Boeing byl od počátku velmi ambiciózní a počítal s tím, že naprosto všechno půjde tak jak má. Očekávalo se však, že mohou nastat komplikace, podobné těm červnovým a celý program se pozdrží, což se nyní potvrzuje. Stále však platí předpoklad, že by se první komerční let na ISS mohl konat v únoru 2020. Boeing tvrdí, že ostatní testy proběhly v pořádku, takže pokud se podaří technikům spravit systém motoru, bude moci přejít do celkové testovací fáze.

Zdroj: theverge.com