Zdroj: Unsplash.com

Čína plánuje stavbu prvního „čistého“ jaderného reaktoru pro komerční použití

Jaderná energetika má velmi rozporuplnou pověst, a to i v případě, že všechny systémy fungují tak, jak mají. Její každodenní emise škodlivých plynů jsou minimální, avšak je nutné počítat s jaderným odpadem, který je vysoce toxický a je velmi obtížné s ním odpovědně zacházet. Čínští vědci možná nabídnou řešení tohoto problému, a to díky konceptu nového čistého jaderného reaktoru.

Ten jako palivo používá tekuté thorium a směs roztavených solí. První prototyp tohoto reaktoru by měl být připraven v srpnu. Jeho první testy by se pak měly proběhnout v září. Komerční reaktor by měl být připraven do roku 2030.

Výhodou nové technologie je především to, že díky působení solí je jejím odpadním produktem uran 233. S ním se pracuje mnohem lépe než s odpadem z klasických jaderných elektráren. Ten se rozpadá dle výpočtů až 10 000 let a obsahuje velmi nebezpečné látky včetně plutonia 239, které je využíváno v jaderných zbraních. Doba rozpadu uranu 233 může být cílenými procesy zkrácena na „pouhých“ 500 let. V případě úniku přímo z reaktoru pak soli rychle vychladnou a dokáží většinu thoria rychle obalit, a zabránit tak jeho nebezpečnému působení.

Čína staví první reaktor tohoto typu ve městě Wuwei, v pouštní oblasti provincie Gansu. Pokud by Čína byla s touto technologií úspěšná, mohla by ji začít vyvážet do dalších zemí, a tím zvýšit svůj mezinárodní vliv a prestiž. Technologie je vyvíjena v rámci iniciativy Belt and Road, které se účastní 30 zemí.

Zdroj: engadget.com