Foto: rawpixel.com

Čínský vědec představil plán těžby nerostných zdrojů ve sluneční soustavě

Wang Wei, vědec z Čínské akademie věd, přišel s plánem na využití nerostných zdrojů v sluneční soustavě. Iniciativa nese název Tiangong Kaiwu (“Využití děl přírody”) a navrhuje rozvoj těžby strategických nerostných zdrojů, využití mimozemských nalezišť ledu jako paliva a vytvoření dopravních a zásobovacích uzlů ve vesmíru.

Návrh není schváleným čínskou vládou, ale ukazuje směr, kterým by se země mohla v budoucích letech ubírat. Plán předpokládá, že zpočátku budou na Měsíci vybudována zařízení pro těžbu vody. Voda může být rozdělena na vodík a kyslík a použita jako pohonná hmota. Infrastruktura vybudovaná na Měsíci by se poté využila k rozšíření těžby na asteroidy, Mars a Jupiterovy měsíce.

Plán by vyžadoval vybudování rozsáhlé infrastruktury včetně zásobovacích stanic, dopravních tras, těžebních a zpracovatelských stanic. Neobešel by se také bez technologií umožňujících levné lety do vesmíru. “Stejně jako objevy dosažené ve Velkém věku navigace, “Velký vesmírný věk” s využitím vesmírných zdrojů přinese novou prosperitu lidské civilizaci,” uvedl Wang.

Čínská vláda nezahálí a už nyní má na budoucí léta naplánováno hned několik vesmírných misí. V roce 2025 plánuje vyslat misi Tianwen-2, jejímž cílem bude odebrat vzorky z blízkozemního asteroidu 469219 Kamoʻoalewa. Mise Chang’e-7 se v roce 2026 zaměří na jižní pól Měsíce, kde bude pátrat po přítomnosti vody.

Zdroj: www.spacenews.com