ČVUT pořádá unikátní veřejný experiment a zve ke spolupráci majitele aut s adaptivním tempomatem

Jedním z témat, jemuž se dlouhodobě věnují pracovníci Katedry řídící techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT jsou inteligentní kolony. Mezi odborníky na dopravu se už dlouho objevuje názor, že právě chytré kolony by mohly v budoucnu zefektivnit silniční dopravu na delší vzdálenosti a budou přispívat plynulosti dopravy. Většina testů tohoto způsobu dopravy zatím probíhala v simulovaných podmínkách a nyní se uskuteční unikátní veřejný experiment, kterého se může účastnit každý majitel automobilu s adaptivním tempomatem.

Adaptivní tempomat je pokročilá technologie, kterou dnes můžeme najít v automobilech s vyšší třídou výbavy. Jedná se o předstupeň autonomního řízení, který umožňuje systémům automobilu udržovat konstantní vzdálenost od vozu před sebou.

„Co se ale stane, pokud se za sebe zařadí několik vozů se zapnutým adaptivním tempomatem?“ ptá se docent Zdeněk Hurák z FEL ČVUT. „Dnes je takových aut na českých silnicích zatím málo, a tak je tento scénář poměrně málo pravděpodobný, v budoucnosti k němu ale může nastat častěji. Jaký dopad to bude mít na dopravu? Budou se auta s ACC chovat lépe v kolonách při dopravních zácpách? Nebo budou dopravní zácpy ve skutečnosti zhoršovat?“

Experiment na toto téma je otevřen veřejnosti a uskuteční se v pátek 6.12. v areálu mezinárodního letištěMnichově Hradišti. Zájemci, kteří by se chtěli do experimentu zapojit se mohou zaregistrovat zde.

Inspirací celého počinu byl podobný experiment provedený v USA, který ukázal, že změna rychlosti prvního automobilu se přenáší celou kolonou a postupně zesiluje. “Náš experiment je navržený podobně jako ten americký. Zajímá nás, zda se konvoj bude chovat stabilně a zda naše měření potvrdí výsledky studie i s auty, která jsou v provozu na evropském trhu,“ uvádí Hurák.

 

Zdroj: tisková zpráva