Foto: Unsplash

DARPA představila studii, která má za cíl v příštích 10 letech založit ekonomiku na Měsíci

Několik amerických vládních agentur, soukromých vesmírných podniků a zahraničních vlád, jako je Čína, plánuje návrat lidí na povrch Měsíce v příštím desetiletí. Na rozdíl od dob programu Apollo zahrnuje současný závod o Měsíc vytvoření trvalé přítomnosti a prosperující ekonomiky na měsíčním povrchu nebo v jeho okolí.

Agentura pro pokročilé obranné výzkumné projekty (DARPA) zahájila sedmiměsíční studii, jejímž cílem je vypracovat analytický rámec pro vědeckou a komerční činnost na Měsíci. Prostřednictvím studie 10Year Lunar Architecture (LunA-10) hledá DARPA možnosti, jak vytvořit technologické a infrastrukturní koncepty, které by mohly pomoci vybudovat měsíční ekonomiku v příštích deseti letech.

DARPA spolupracuje na této studii s NASA, a doplňuje tak cíle vesmírné agentury v oblasti cesty z Měsíce na Mars. NASA chce využít Měsíc jako zkušební základnu pro pozdější cestu na Mars a vyvinout způsoby, jak by lidé mohli dlouhodobě přežít na jiném než pozemském povrchu.

Luna-10 vybere více společností, které budou spolupracovat na vývoji integrovaného systému pro lunární komunikaci, energetiku, dopravu a další potřebné oblasti nezbytné pro vytvoření budoucí ekonomiky na Měsíci. Tyto společnosti budou oznámeny v říjnu 2023, přičemž závěrečná zpráva má být předložena do června 2024.

Podle Evropské kosmické agentury se v letech 2022 až 2032 předpokládá start více než 400 misí k Měsíci. Lepší přístup na povrch Měsíce pro robotické mise i mise s posádkou otevírá nejen možnosti vědeckého výzkumu, ale umožňuje také průmyslové využití Měsíce pro těžbu nerostných surovin nebo pro lunární turistiku. V souvislosti s komercializací Měsíce však existují obavy, které souvisejí především s tím, že chybí vhodný rámec, který by upravoval rozdělování zdrojů a zajišťoval, aby lidstvo nebeské těleso nezměnilo.

DARPA ve svém prohlášení zdůrazňuje, že projekt LunA-10 je založen na Smlouvě o kosmickém prostoru, která byla uzavřena v roce 1967, a že veškerý vývoj a zapojení civilního a/nebo vojenského personálu do tohoto úsilí se týká vědeckých a mírových účelů.

Zdroj: gizmodo.com