Deset dronů provedlo úspěšný útok na saudskoarabská ropná zařízení, produkce ropy země klesla na polovinu

Dronový útok, který ovlivní celý svět. Tak by se ve zkratce dala popsat událost, ke které došlo v sobotu v Saúdské Arábii. Během útoku se skupinkám dronů podařilo úspěšně zaútočit na dvě největší ropná zařízení v zemi a paralyzovat je. Podle dostupných informací tak snížili produkci ropy o 5,7 milionů barelů denně, což je polovina produkce, největšího světového vývozce ropy, Saúdské Arábie a téměř pět procent ropy vytěžených celosvětově za jeden den.

K útoku se přihlásila povstalecká skupina Húsiů pocházející ze sousedního Jemenu, kde probíhá občanská válka podporovaná právě Saúdskou Arábií. Vojenský mluvčí útočníků Jahjá Saría řekl, že celkem bylo použito 10 dronů. Akci také označil za legitimní způsob boje proti síle Saúdské Arábie, která podle něj již několik let utlačuje Jemen. Zároveň také pohrozil dalšími podobnými útoky.

O jaký typ dronů šlo zatím není jasné. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo obvinil ze spoluúčasti na útoku Irán, s tím že neexistuje důkaz, že by Jemenští povstalci doposud disponovali sofistikovanou dronovou technologií.

Útok bude mít hned několik důsledků. Tím prvním bude pravděpodobně zdražení ropy na světových trzích, ačkoliv Saudská Arábie slíbila, že případný deficit doplní ze svých rezerv, a to samé přislíbily také Spojené státy. Dalším důsledkem bude vyšší nasazení při vývoji a aplikaci protidronových opatření. Létající roboti se totiž ukazují jako čím dál tím schopnější zbraň schopná vykonávat akce v týle nepřítele. Navíc těmito systémy disponuje čím dál tím více armád světa a z futuristické technologie se stává de facto konvenční a běžně využívaný zbraňový systém.

Zdroj: bbc.com