Díl 2. Jak vybrat monitor – konkrétní případy užití

V předchozím díle naší exkurze do světa monitorů jsme se seznámili s některými vlastnostmi monitorů a se základními zobrazovacími technologiemi. Nyní se zaměříme na jejich praktické využití.

Monitor pro běžné domácí užití

Běžné užití je kategorie velice široká, abychom si upřesnili, co je tím míněno, řekněme, že se jedná o monitor pro rodinu s dětmi. Počítač má v takové domácnosti široké užití – maminka ráda surfuje po internetu a občas použije Word pro psaní dopisů, tatínek to má podobné. Dcera ráda sleduje filmy a syn zase hraje počítačové hry.

https://im9.cz/iR/importprodukt-orig/4c9/4c9501c5da2685f54a01b61e55a315f0.jpgVzhledem k cenám na trhu se dnes nevyplatí kupovat monitor, který nebude mít alespoň 22″ a rozlišení Full HD, tato kombinace je dnes již standardem. Vzhledem k tomu, že monitor bude používat více lidí a často se stane, že jej budou sledovat zároveň, vyplatí se zaměřit se na širší pozorovací úhly. To z výběru prakticky vyřazuje technologii TN a je lepší sáhnout po nepatrně dražších monitorech VA nebo IPS.

Ceny nejlevnějších monitorů s vlastnostmi, které jsme si popsali, se dnes pohybují kolem 3000 Kč, což rozhodně není nedostupná částka. Výběr v současnosti dostupných domácích monitorů je opravdu bohatý, jako zástupce této kategorie můžeme doporučit 24″ BenQ GW2470H.

Pokud by s monitorem pracoval někdo s horším zrakem, vyplatí se při rozlišení Full HD sáhnout po větším monitoru s úhlopříčkou 27″ nebo 30″. Obraz na něm bude větší a bude se s ním lépe pracovat. Cena takového monitoru se pohybuje kolem 6000 Kč.

 

Pracovní monitor

Pokud v práci u počítače trávíte osm a více hodin denně a je pro vás jednou z pracovních pomůcek, je třeba dát důraz na pohodlí a prostor. Samozřejmě profese jako fotografové nebo grafici budou mít jiné specifické požadavky než testér databází.

https://im9.cz/iR/importprodukt-orig/81d/81deafd3a1e190ac184598327e9a557a.jpgPokud si chcete užít opravdu pohodlí v práci s monitorem je třeba připravit se na vyšší cenu, co však za své peníze dostanete, za to opravdu stojí. Když máte na ploše otevřených více oken (prohlížeč, textový editor, e-mailovou konverzaci), je potřeba na ně mít dostatek místa. To získáte kombinací vyššího rozlišení s větší úhlopříčkou, aby obraz nebyl příliš titěrný. Ideální je monitor 28″ s rozlišením 4K, který v současnosti seženete za 10 000 Kč. Jako dobrý monitor z této kategorie se jeví 27.9″ Dell S2817Q.

Další možností, jak získat více pracovního prostoru, je práce na více monitorech současně. Pokud vaše grafická karta má více než jeden výstup, stačí do ní zapojit monitory a v systému softwarově odemknout možnost rozšíření plochy na více monitorů. To má výhodu, že si monitory můžete nastavit přesně podle svého – vedle sebe nebo nad sebe. V případě takového řešení vám budou bohatě stačit dva monitory pro běžné domácí použití.

Pokud se vaše práce bude týkat grafiky, je i u dražších monitorů třeba zohlednit odchylku barev, tedy parametr, který výrobce neuvádí. Každý monitor zobrazuje barvy trochu jinak a je potřeba vyladit nastavení tak, aby se co nejvíce blížilo skutečnosti. Pokud se rozhodnete pro práci s grafikou investovat do dražšího monitoru, je dobré zvážit zakoupení kalibrační sondy.

 

Herní monitory

Zatímco doposud hrálo prim rozlišení a širší pozorovací úhly, u herních monitorů to bude trochu jiné. Pro hráče je nejdůležitější rychlost a ostrost zobrazení, popřípadě velikost obrazovky. Zvláště v případě 3D akčních her jsou tyto vlastnosti klíčové.

https://im9.cz/iR/importprodukt-orig/5bd/5bde005aeddfea5f2b865c96b52b9608.jpgV současnosti je herním standardem rozlišení Full HD, vyšší rozlišení si žádají investici do kvalitnější grafické karty, a ne každý na ni má rozpočet. Pokud vybíráme hráčský monitor, jsou nejdůležitější parametry odezva – ideálně 4 ms nebo nižší – a obnovovací frekvence – alespoň 100 Hz. V tomto případě lze využít technologii zobrazování TN, která nabízí nejrychlejší zobrazování a zároveň při hraní nijak nevadí její omezení v podobě menších pozorovacích úhlů.

Důležitou technologií pro hráče je tzv. adaptivní synchronizace, která zajistí sladění obnovovací frekvence monitoru s grafickou kartou. Při poklesu FPS se díky ní obraz nezasekává, netrhá a působí plynuleji.

Hráči jsou důležitou cílovou skupinou, a tak si pro ně výrobci monitorů a grafických karet připravili řadu technologií, díky kterým je herní zážitek plynulejší. Pokud máte grafickou kartu s některou z pokročilejších technologií, je dobré se před koupí monitoru ujistit, že je s ní kompatibilní.

Pro dobrý herní zážitek je lepší také zvolit širokoúhlý monitor 21:9 se zakřivením, který hráče více vtáhne do herního světa. Takový monitor je však už dražší.

Herních monitorů je opravdu hodně a liší se velmi významně jak cenou, tak funkcemi. Z levnějších můžeme doporučit 27″ Samsung C27F390, z dražších například 34″ LG 34UC79G-B Curved Ultrawide nebo 27″ Acer XF270HAbmidprzx Gaming.

 

Poté, co jsme si prošli různé typy monitorů a jejich užití, ještě několik drobných rad na závěr, které vám usnadní práci s PC.

 

Ergonomie

Pokud budete sedět u PC celý den, je dobré mít pohodlnou židli, která bude držet vaše záda ve správné poloze, alespoň jednou za hodinu vstát a zacvičit si a také mít správně umístěný monitor. V ideálním případě by měl být jeho střed umístěný několik centimetrů pod úrovní vašich očí při vzpřímeném sedu, to vám umožní využít hlavovou opěrku a také se díky tomu vyvarujete nepříjemných bolestí krční páteře.

 

Šetření očí

Pracujete-li s počítačem dlouho do noci, mohou vás z monitoru bolet oči díky únavě z bílého světla, které monitor produkuje. Aby se očím ulevilo a snížila se jejich únava, existují programy, které zabarví celou obrazovku do oranžového odstínu, který je k očím citlivější a uživatelé pak vydrží pracovat delší dobu, aniž by jejich oči trpěly. Jedním z takových programů je f.lux.

Závěr

Pokud dnes chcete vybírat monitor, čeká vás velká práce i radost zároveň. Vyznat se v množství monitorů, jež jsou v současnosti na trhu, není jednoduché. Pokud se však rozhodnete pro výměnu monitoru, připravte se na nový zážitek z užívání počítače, protože zobrazovací technologie se nesmírně rychle vyvíjejí a pět let staré monitory se se současnými nedají srovnat.