Foto: se svolením ESA

Evropský vesmírný teleskop Euclid se vydal mapovat temný vesmír

V sobotu úspěšně odstartovala z mysu Canaveral na Floridě raketa Falcon 9 společnosti SpaceX s vesmírným dalekohledem Euclid Evropské kosmické agentury. Teleskop v blízké infračervené oblasti, pojmenovaný po starořeckém matematikovi, který je obecně považován za otce geometrie, bude zkoumat, jak temná hmota a temná energie utvářejí vesmír.

Kromě 600megapixelové kamery, kterou budou astronomové v příštích šesti letech snímat třetinu noční oblohy, je Euklid vybaven spektrometrem pro blízkou infračervenou oblast a fotometrem pro měření červeného posuvu galaxií. V kombinaci s údaji z pozemních observatoří pomohou tyto informace vědcům odhadnout vzdálenost mezi některými galaxiemi. Jak píše deník The New York Times, jedním z přání fyziků je, že jim Euclid pomůže zjistit, zda obecná teorie relativity Alberta Einsteina funguje v kosmickém měřítku jinak. Existuje reálná možnost, že by sonda mohla způsobit převrat v našem chápání fyziky, a dokonce nabídnout pohled na konečný osud vesmíru.

„Pokud chceme porozumět vesmíru, ve kterém žijeme, musíme odhalit podstatu temné hmoty a temné energie a pochopit, jakou roli hrály při utváření našeho kosmu,“ uvedla Carole Mundell z ESA. „Pro řešení těchto základních otázek poskytne sonda Euclid nejpodrobnější mapu mimogalaktické oblohy.“

Sondu Euclid čeká přibližně milion kilometrů do druhého Lagrangeova bodu sluneční soustavy. To je stejná oblast vesmíru, kde již rok pracuje vesmírný dalekohled Jamese Webba. Cesta tam bude Euclidu trvat přibližně měsíc a další tři měsíce bude ESA potřebovat na otestování přístrojů sondy, než bude moci Euclid začít posílat data zpět na Zemi.

Zdroj: engadget.com