Foto: igdb

FBI sleduje profesionální hráče Counter Strike, chce odhalit možné sázkové podvody

Esport je čím dál více populární, a to na něj má vliv v pozitivním, ale bohužel i v negativním slova smyslu. Pozitivní je jistě zájem fanoušků, sponzorů i profesionalizace jednotlivých hráčů a týmů. A ze zájmu veřejnosti plyne i odvrácená tvář spojená s negativním jevy, jako jsou například sázkové podvody.

Ty jsou v současnosti v hledáčku FBI a také australských regulačních orgánů. Ty ve spolupráci vyšetřují činnost organizované skupiny, kterou podezírají z cíleného ovlivňování zápasů v populární hře Counter Strike, a to za účelem vlastního obohacení pomocí sázkových podovodů. Counter-Strike: Global Offensive je u sázkařů velmi populární a točí se v něm peníze v hodnotě milionů dolarů.

S FBI spolupracuje Komise pro integritu Esportu (ESIC), která se kromě sázkových podvodů zabývá také esportovým dopingem, tedy využíváním cheatů a zakázaných programů. FBI se snaží sázkové podvody na federální úrovni aktivně řešit, avšak bohužel nemá v daném oboru dostatečné zkušenosti, ty může poskytnout právě ESIC.

V lednu udělil ESIC zákaz 35 australským hráčům, kteří porušili jeho protikorupční kodex. V roce 2020 se takto provinilo sedm hráčů. V loňském roce také ESIC zakázala činnost 37 trenérům, kteří dohlížejí na týmy a komunikují s jejich členy. Problém byl v tom, že tito trenéři využívali chybu ve hře, a mohli tak sledovat i části map, kam by jinak neměli přístup.

Vedení ESIC pozitivně vnímá fakt, že se do vyšetřování okolností okolo možných podvodů v esportu zapojují také oficiální donucovací orgány jako FBI, které mají vyšší pravomoci spadající do trestního práva.

Zdroj: bbc.com