Francie a Německo dosáhly kompromisu ohledně kontroverzního článku 13 reformy evropského copyrightu

Francie a Německo dosáhly kompromisu ohledně sporného článku 13, který je součástí zákona o reformě evropského autorského práva. Dohodly se na tom, že kromě jistých výjimek budou muset všechny internetové platformy (weby, sociální sítě, videoslužby apod.) používat tzv. nahrávací filtry, kterými se podle zákona bude realizovat přechod odpovědnosti za obsah zveřejňovaný na platformách z uživatelů na platformy samé, resp. na jejich provozovatele.

K dohodě mezi těmito státy došlo několik týdnů poté, co byla odložena závěrečná schůzka tzv. trialogu (zástupců Evropské komise, parlamentu a rady), protože v rámci něj zazníval z mnoha členských zemí nesouhlas s konečným zněním článku. Muselo tedy dojít k dohodě mezi Německem a Francií, protože to byli hlavní aktéři sporu a protože mají právo vytvořit hlasovací většinu nebo většinu zablokovat. Jejich stanoviska k článku se nicméně lišila jen v určitých detailech, obě země článek jako takový na rozdíl od některých jiných podporují.

Postoj Německa byl původně takový, že požadoval filtry pouze pro největší platformy, Francie naopak plédovala pro povinnost pro všechny bez rozdílu. Kompromisní znění jejich dohody tedy zní tak, že filtry budou mít povinnost používat všechny platformy kromě těch, které jsou aktivní méně než 3 roky, platforem, jejichž roční obrat je nižší než 10 mil. eur, a platforem, které navštíví za měsíc méně než 5 mil. unikátních návštěvníků.

Článek 13 a potažmo celý zákon od začátku vzbuzuje velké vášně – jeho zastánci tvrdí, že povede k lepší ochraně autorských práv v kyberprostoru, podle kritiků by naopak mohl vést až k cenzuře internetu, protože o tom, co může být publikováno, by rozhodovali pouze držitelé autorských práv, jako jsou vydavatelé knih, nahrávací společnosti nebo poskytovatelé fotodatabází. Internet v původní podobě, tedy jako médium umožňující svobodné vyjadřování se textem či audiovizuálním obsahem, by prý tak v podstatě přestal existovat. Padnout za oběť  článku by prý mohly např. memy nebo parodická tvorba.

Proti článku se silně staví nejen Google, Facebook a jiné velké internetové společnosti, ale i sami obyvatelé členských zemí, kteří sepsali na protest petici, již k prosinci loňského roku podepsaly 4 miliony lidí.

 

Zdroj: itpro.co.uk, edri.org