Generální ředitel Google, Sundar Pichai, požaduje regulaci umělé inteligence

Přestože byl Sundar Pichai jmenován generálním ředitelem společnosti Alphabet (která stojí za Googlem) teprve nedávno, na svém prvním veřejném prohlášení vyzval k potřebě regulace umělé inteligence. Pojem regulace je přitom nutné v kontextu Pichaiova vyjádření chápat zejména jako kontrolu směru, kudy se umělá inteligence ubírá.

Pichai ve Financial Times přímo uvedl, že „umělá inteligence musí být regulována“. Podle jeho názoru totiž společnost nemůže pouze vyvíjet stále lepší a lepší technologie a nechávat tržní síly rozhodovat, jak budou využity. Podle svých slov nepochybuje o tom, že vývoj umělé inteligence musí být regulován, otázkou však zůstává, jak.

V rámci regulace by mělo být stanoveno několik základních východisek a pravidel, a to na mezinárodní úrovni. Jako příklad takové „pevné základny“ Pichai uvádí nám dobře známé evropské nařízení ohledně ochrany osobních údajů (GDPR). Dobré globální regulační rámce by měly brát v úvahu zejména bezpečnost, jasnost, spravedlnost a zodpovědnost, aby bylo možno zajistit, že „jsou vyvíjeny správné nástroje správným způsobem“.

V rámci regulace musí vždy dojít také k vyvážení potenciálních škod, které AI napáchá. Generální ředitel proto uvádí dva příklady takového vyvážení: využití umělé inteligence v lékařství či ekologické dopravě. Pichai se přitom odvolává na principy AI společnosti Google uvedené v roce 2018 jako odpověď na kritiku vojenské jednotky Cloud, která se zaměřovala na rozpoznávání záběrů dronů.

Podle slov generálního ředitele je vedle potřeby regulace důležité myslet také na pozitivní přínosy AI. Umělá inteligence má totiž obrovský potenciál zvýšit kvalitu miliardy lidských životů. Její odpovědný vývoj pro prospěch všech by však měl být naprostým základem.

Zdroj: 9to5google.com