Zdroj: pixabay.com

Hackerská databáze obsahuje již 3,2 miliard e-mailů a hesel, mohou mezi nimi být i vaše údaje

Bezpečnost na internetu je palčivým problémem již řadu let. Pravdou ale je, že nabývá stále větší důležitosti. O tom svědčí i nejnovější zpráva, podle níž je na nejmenovaném hackerském online fóru k dispozici neuvěřitelných 3,2 miliardy hesel a uživatelských jmen. Tato rozsáhlá databáze citlivých údajů se nazývá COMB. Dostupná je pro všechny oprávněné uživatele tohoto fóra.

Nutno říci, že nejde o výsledek nějakého hromadného hackerského útoku. Jde totiž o data, která byla sbírána řadu let (některá hesla jsou stará i deset let). COMB obsahuje také odcizená uživatelská data sociální sítě LinkedIn z roku 2012 (jedná se o 117 milionů účtů) a přihlašovací údaje uživatelů Netflixu. Tyto údaje zveřejnil server CyberNews. Podle původních zpráv šlo dokonce o 3,8 miliard hesel, každopádně po odstranění duplikátních údajů se množství snížilo na 3,2 miliard.

Podle odborníků se řada uživatelů dopouští zásadní chyby, a totiž, že pro více aplikací používá stejné přihlašovací jméno i heslo (např. pro Gmail i pro Netflix). Každopádně nepříjemnou pravdou je, že téměř každému, kdo si někdy vytvořil více než tři online účty, se hackerům podařilo prolomit alespoň jedno heslo.

Jak zjistíte, zda právě vaše heslo nebo uživatelské jméno není v této databázi? Ke kontrole můžete využít vyhledávač přímo na stránkách CyberNews, případně speciální webovou stránku pro kontrolu dat HaveIBeenPwned australského bezpečnostního odborníka Troye Hunta, pomocí níž můžete zkontrolovat jak svoji e-mailovou adresu, tak i heslo.

Pokud chcete odcizení předcházet, měli byste dodržovat dvě jednoduchá základní pravidla: nikdy nepoužívejte stejné heslo vícekrát (pro více účtů) a vytvářejte silná a jedinečná hesla.

Zdroj: tomsguide.com