Foto: se svolením ESA

Herní veletrh E3 oficiálně končí

Veletrh Electronic Entertainment Expo, známý spíše jako E3, je oficiálně zrušen. „Po více než dvou desetiletích konání E3, z nichž každé bylo větší než to předchozí, nastal čas se rozloučit. Děkujeme,“ napsala na X společnost Entertainment Software Association, organizátor E3.

Problémy E3 byly v posledních letech více než patrné, přičemž pandemie byla pravděpodobně jen pomyslným posledním hřebíčkem do rakve této kdysi velmi oblíbené videoherní výstavy. E3 v osobním zastoupení se nekonal od roku 2019. Ročník 2021 byl pořádán virtuálně, ale ESA akce v letech 2020, 2022 a 2023 zcela zrušila.

Letos na jaře ESA svým členům sdělila, že poté, co se z letošního plánovaného ročníku E3 odhlásila významná jména, o akci jednoduše není projevován trvalý zájem potřebný k její realizaci, jež by měla smysl.

Jedním z hlavních důvodů, proč veletrh nadobro skončil, je fakt, že mnozí vydavatelé přestali E3 potřebovat, aby se pochlubili svými chystanými hrami. Dříve bylo potřeba uzavřít dohody s prodejci, aby si zajistili místo v regálech pro své hry a hardware před prázdninovou sezónou, a tyto dohody se často uzavíraly právě na E3. V posledních letech se však situace v tomto odvětví výrazně změnila. Zatímco v říjnu letošního roku se objevila spousta velkých her, vydavatelé nyní vydávají velké tituly v průběhu celého roku a jiní se zaměřují na podporu dlouhodobých her. Digitální prodej her také znamená, že vydavatelé a držitelé platforem se nemusí tolik starat o partnerství s prodejci.

Dalším klíčovým důvodem zániku E3 je skutečnost, že vydavatelé nyní mohou své hry kdykoli předvést přímo fanouškům a nemusí bojovat o pozornost s konkurencí na veletrhu. Společnosti jako Nintendo a Sony si získávají pozornost statisíců fanoušků, kdykoli pořádají Nintendo Direct nebo State of Play. Velcí vydavatelé mají tolik možností, jak dát o svých hrách vědět, že E3 už v tomto ohledu není nutný. Neúčast na E3 také pro mnoho vydavatelů přinesla výhodu v tom, že už se nemusí zabývat náklady na účast na veletrhu nebo dodržováním termínů, kdy musí mít připravené ukázky nebo trailery.

Na druhou stranu by zánik E3 mohl poškodit nezávislá studia, která se spoléhají na to, že na veletrzích předvedou své hry vydavatelům v naději, že získají distribuční a/nebo finanční dohody.

I když E3 skončí, herní akce nezmizí. Například Gamescom je z hlediska návštěvnosti a dalších faktorů mnohem větší než E3. Za jakousi náhradu E3 lze považovat Summer Game Fest, který v roce 2020 založil producent a moderátor The Game Awards Geoff Keighley.

Zdroj: engadget.com