Foto: Unsplash

Vědci spojili laboratorně vypěstovanou lidskou mozkovou tkáň s elektronikou

Jako titulek ze sci-fi hororu – vědcům se podařilo překlenout kritickou propast mezi biologickým a elektronickým světem. Studie publikovaná v časopise Nature Electronics podrobně popisuje „hybridní biopočítač“ kombinující laboratorně vypěstovanou lidskou mozkovou tkáň s konvenčními obvody a umělou inteligencí. Systém nazvaný Brainoware se naučil identifikovat hlasy s přesností 78 %. To by jednoho dne mohlo vést k vytvoření křemíkových mikročipů spojených s neurony.

Brainoware kombinuje mozkové organoidy (shluky lidských kmenových buněk přeměněné na „mini mozky“) s běžnými elektronickými obvody. Při jeho výrobě vědci umístili jeden organoid na desku obsahující tisíce elektrod. Obvody, které komunikují s mozkovým organoidem, převádějí informace, které chtějí zadat, do vzorce elektrických impulzů.

Mozková tkáň se pak učí a komunikuje s technologií. Senzor v elektronickém poli detekuje reakci minimozečku, kterou vyškolený algoritmus strojového učení dekóduje. Jinými slovy, s pomocí umělé inteligence se neurony a elektronika spojí do jediného (zatím extrémně základního) biomakra řešícího problémy.

Výzkumníci naučili systém počítač-mozek rozpoznávat lidské hlasy. Brainoware trénovali na 240 nahrávkách osmi mluvících lidí a překládali zvuk do elektrické podoby, kterou poté předložili organoidu. Organická část reagovala na každý hlas jinak a zároveň vytvářela vzorec nervové aktivity, kterému se umělá inteligence naučila rozumět. Brainoware se tak naučil identifikovat hlasy s přesností 78 %.

Tým považuje tuto práci spíše za důkaz konceptu než za něco s blízkým praktickým využitím. Ačkoli předchozí studie ukázaly, že dvourozměrné kultury neuronových buněk mohou zvládat podobné úkoly, toto je první zkušební provoz s použitím vyškolených lidských mozkových buněk. Mohlo by jít o základ pro biologické počítače, kde se rychlost a efektivita lidského mozku pomůže vytvořit supervýkonnou umělou inteligenci.

Zdroj: engadget.com