Italští makeři navrhli speciální respirátor pro pacienty těžce postižené koronavirem, tisknou je na 3D tiskárně

3D tisk má velkou výhodu v tom, že umožňuje během krátké doby zrealizovat vytvoření téměř jakékoliv součástky omezené velikosti. Může jít o potřeby do domácnosti, prvky do nějaké hry a stejně tak i součástku přístroje sloužícího k záchraně lidských životů.

To se ukázalo v Itálii ve městě Brescia. Tamní nemocnice se během koronavirové krize musela potýkat s obrovským náporem pacientů nakažených touto chorobou. V některých chvílích měl tamní lékařský personál v péči až 250 pacientů, kteří bezpodmínečně potřebovali podporu dýchání ve formě plicní ventilace. Některé součástky těchto plicních ventilátorů ale nejsou stavěny na to, aby dokázaly pracovat déle než 8 hodin denně.

Původní dodavatel nebyl schopný dodat dostatečný počet náhradních ventilů. Jedna z novinářek, která o vzniklé situaci dělala reportáž, kontaktovala provozovatele místní provozovny 3D tiskáren Cristiana Fracassima a Alessandra Romaioliho. Ti navštívili nemocnici, danou součástku si prohlédli a během tří hodin vytvořili vlastní prototyp, jenž ji dokázal zcela nahradit.

Museli k tomu použít velmi přesné 3D tiskárny, protože součástka má mimo jiné filtrační otvory o průměru 0,8 milimetrů. Museli také dbát na to, aby byl ventil maximálně sterilní, a tudíž použitelný ve zdravotnictví.

Součástky tisknou tvůrci ve spolupráci s dalšími tamními tiskaři zdarma, avšak konkrétní plány na sestrojení ventilu zveřejnit nechtějí. Tisk jedné z nich trvá přibližně hodinu. Po úspěchu v první nemocnici se na autory součástky obrátilo i další zdravotnické zařízení a pravděpodobně nebude jediné.

Zdroj: bbc.com