Jak dostat roboty na hranu jejich možností? Nechte je sestavit křeslo z IKEA

Sestavování nábytku společnosti IKEA je trochu dobrodružství. Dát správně dlouhé čepy do správných děr na správné strany čtvercové podložky do správného rohu a následně použít správnou délku správných šroubů, je test osobní trpělivosti i soudržnosti vztahu. pokud na tom pracují dělají dva. Kdo někdy sestavoval něco podle návodu IKEA, ví, o čem je řeč. Dokonce i ten, kdo má sestavování podle obrázkových návodů rád, musí přiznat, že se mu někdy stalo, že celý svůj výtvor musel rozebrat a zase složit kvůli nepatrné nepřesnosti.

Nyní se nábytek IKEA ukázal i jako dobrý test pro schopnosti robotů. Tým inženýrů v Technologickém institutu Nanyang se sídlem v Singapuru naprogramoval dvě robotická ramena, aby spolu byla schopna kooperovat a dokázala krok po kroku složit křeslo STEFAN z místní pobočky společnosti IKEA.

Roboti dostali, návod jak křeslo složit a jak by mělo vypadat, konkrétní díly a jejich umístění museli najít sami. Roboti, kteří byli pro tento projekt použiti, dokáží pracovat s obrovskou přesností, nyní však spolu museli kooperovat, rozeznat je, i přes často malé rozdíly, a přesně korigovat sílu, kterou je dávají dohromady, aby nedošlo k jejich poškození. Robotům se ve finále podařilo celý proces zvládnout za méně než 20 minut.

Využití robotů pro montování nábytku IKEA je velmi nepravděpodobné, protože tato činnost je určena primárně lidem. Tím spíš je to však činnost, která je navýsost lidská a dokáže otestovat hranice robotiky a umělé inteligence. Vývojáři, kteří se na vytváření programu pro roboty podíleli, přiznali, že na mnoha místech museli „tvrdě kódovat a maximálně vynaložit své úsilí a dosavadní zkušenosti.“

Zdroj: sciencealert.com