John McAfee – excentrik, díky kterému kupujeme antivirové programy

V dnešním díle našeho seriálu o nejvýznamnějších osobnostech technologického světa si představíme britsko-amerického programátora a podnikatele Johna McAfeeho, který se proslavil založením průkopnické kyberbezpečnostní společnosti nesoucí jeho jméno a vývojem populárních antivirových programů. S trochou nadsázky bychom mohli konstatovat, že i díky němu si dnes kupujeme antivirové programy. „Proslul“ však i jinak – svými alkoholovými, drogovými a sexuálními eskapádami.

Jaká byla dosavadní kariéra brilantního matematika a velkého zastánce kyberměn, který se v minulých prezidentských volbách neúspěšně pokoušel za jím založenou politickou stranu Cyber Party (a poté za Libertariánskou stranu) získat kandidátskou nominaci a „zabojovat o prezidenta“?

Poznamenala jej rodinná tragédie

https://albawabacdn-albawabamiddleea.netdna-ssl.com/sites/default/files/imagecache/article_headline_node_big//sites/default/files/im/USA_2017/McAfee_Time.png

Narodil se v roce 1945 v okrese Forest of Dean (hrabství Gloucestershire) v jihozápadní Anglii na americké vojenské základně americkému veteránovi z druhé světové války Donu Haroldu McAfeeovi a britské matce Joan Elleně. V jeho dětství se rodina přestěhovala do města Roanoke v americkém státě Virginie a nedlouho poté zakotvila o kousek dál v Salemu. Již od mládí projevoval velké matematické nadání, ale i podnikatelského ducha – první vlastní peníze si vydělal podomním prodejem časopisů. V 15 letech se mu stala rodinná tragédie, která jej na dalších mnoho let velmi silně poznamenala. Jeho otec, který neunesl dlouhodobé problémy s alkoholem, spáchal sebevraždu a mladý John se s tím dlouho nedokázal vyrovnat a útěchu začal hledat v alkoholu a poté i v drogách. Naštěstí alkohol ani drogy neměly vliv na jeho studijní výsledky a i s prohlubující se závislostí získal v roce 1967 na Roanoke College bakalářský titul z matematiky. Následně zde začal studovat doktorský titul, ale kvůli sexuální aféře se studentkou, kterou učil, byl ze školy vyhozen.

Jeho kariéru ovlivnil drogový experiment

Po nedobrovolném odchodu ze školy si v roce 1969 našel práci ve firmě Missouri Pacific Railroad, kde dostal za úkol na počítačích IBM vytvořit optimalizovaný plán jízdních řádů vlaků, což se mu za půl roku podařilo. Slibně rozjetou kariéru však ukončil drogový experiment – jednoho dne se dostal k balíčku psychedelické drogy DMT a šňupnul si jednu „lajnu“. Když nic neucítil, šňupnul si celé balení a výsledek se konečně dostavil, avšak ne takový, jaký očekával. Za chvíli začal být paranoidní, slyšet hlasy a mít halucinace. Jeho „trip“ pokračoval venku, kdy se před hlasy snažil schovat za odpadkovým kontejnerem. Po tomto zážitku se do železniční společnosti už nikdy nevrátil.

Během následujících let vystřídal řadu zaměstnání, v žádném však nevydržel déle něž několik málo let. Pracoval např. ve firmě Univac jako softwarový designér, ve společnosti Xerox jako architekt operačních systémů, ve firmě Computer Sciences Corporation jako softwarový konzultant a začátkem 80. let byl zaměstnán u konzultační společnosti Booz Allen Hamilton. Až v roce 1983, když pracoval ve společnosti Omex, si uvědomil, že takhle dál žít nemůže. Jeho denní rutina totiž kromě práce zahrnovala i „lajny“ kokainu a alkoholu, což začalo negativně ovlivňovat nejen jeho pracovní výkony, ale i jeho osobnost – ovládala jej stále více paranoia a nevysvětlitelný strach a kromě toho začal propadat stále silnějšímu pocitu osamění. V ten moment si konečně uvědomil, že potřebuje odbornou pomoc, a také ji vyhledal.

Založení společnosti McAfee Associates

https://cdns.kinguin.net/media/category/m/c/mcafee-antivirus-main-screen_1509270076.jpgZa svého působení ve firmě Lockheed (nešlo o Lockheed Martin) se v roce 1986 doslechl o počítačovém viru s názvem Brain, který tehdy zasáhl počítače s operačním systémem MS-DOS a který je považován za vůbec první počítačový virus pro tento systém. O těchto programech četl již dříve a napadlo jej, že by mohl založit vlastní společnost, která by vyvíjela antivirový software. Obstaral si tedy kopii viru a začal vyvíjet svůj první antivirový program. V roce 1987 zakládá v kalifornském městě Santa Clara firmu McAfee Associates a ještě dva roky pracuje zároveň ve společnosti Lockheed. Sázka na antivirové programy se mu vyplatila – do konce 80. let jeho společnost vydělává 5 mil. dolarů za rok a její software používají i největší firmy světa. Ještě větší popularitu si společnost získala v roce 1992, kdy počítače zasáhl virus Michelangelo. Podle jejího odhadu mohl tehdy nakazit až 5 milionů počítačů, což se nakonec nestalo (postižených počítačů bylo „jen“ několik desítek tisíc). Díky viru se však lidé začali více zajímat o ochranu svých počítačů před škodlivými programy, na čemž společnost vydělala. Ještě tentýž rok vstupuje na burzu a zažívá další boom. McAfeeho však byznys pomalu přestává zajímat a v roce 1996 prodává svůj akcionářský podíl, což mu vynese kolem 100 mil. dolarů. O rok později se společnost sloučila s firmou Network General a byla přejmenována na Network Associates. Pod tímto jménem působila sedm let, poté změnila jméno na McAfee, Inc. V roce 2010 ji koupil Intel, který ji nechal pod tímto názvem operovat čtyři roky. Poté oznámil, že veškerý software z dílny McAfee se bude prodávat pod značkou Intel Security.

Belizská epizoda

Potom, co McAfee prodal svůj podíl, o něm nebylo příliš slyšet. Věnoval se např. přednášení na Ekonomické fakultě Stanford Graduate School of Business na Stanfordově univerzitě, poskytování konzultací při zakládání startupů a také si našel čas na vlastní projekty z oblasti sociálních sítí. Jeden z nich měl název PowWow a druhý Tribal Voice, ani jeden se však „neuchytil“.

https://i1.wp.com/ambergrisdaily.com/wp-content/uploads/2010/04/feature-103-McAfee-2.jpgV roce 2008 podle jedné zprávy přišel kvůli finanční krizi o většinu majetku – jeho jmění se údajně ztenčilo ze 100 mil. na pouhé 4 miliony dolarů. I v důsledku toho se rozhodl prodat svůj dům a přestěhovat se do Belize. Zde začal „dělat“ do přírodních antibiotik. V hlavě se mu zrodil ambiciózní plán, že společně s mikrobioložkou Allison Adoniziovou vytvoří a bude prodávat antibiotikum, které s pomocí rostlin bude bojovat s různými nemocemi, a za tímto účelem založil v roce 2010 společnost QuorumEx. Ze spolupráce však kvůli údajnému sexuálního útoku McAfeeho na Adoniziovou sešlo. Během pobytu v malé středoamerické zemi se mu navíc vrátily jeho problémy s paranoiou a svůj volný čas údajně trávil nejčastěji v podniku Lover’s Bar, kde pozoroval odcházející a přicházející hosty. V roce 2012 se o něj zajímala místní policie v souvislosti s vraždou jeho souseda, amerického emigranta Gregoryho Faulla. I když McAfee při policejním výslechu popřel, že by měl s případem cokoli společného, krátce poté utekl do sousední Guatemaly. Zde byl zatčen, obviněn z nelegálního vstupu do země a nakonec odsud vyhoštěn a poslán do USA.

Aktivity po návratu do USA

Brzy po svém nedobrovolném návratu do USA zakládá v roce 2013 firmu Future Tense Central, zabývající se výrobou zabezpečeného síťového zařízení s názvem D-Central. O rok později se podílel na vývoji mobilní aplikace Cognizant, která zobrazuje informace o povoleních ostatních nainstalovaných aplikací. Aplikace se v dubnu téhož roku přejmenovala na DCentral 1 a byla vydána zdarma v on-line obchodě Google Play. V roce 2016 se McAfee angažuje ve startupu Everykey, vyvíjejícím Bluetooth zařízení stejného jména, které dokáže nahradit klíče a hesla – v blízkosti uživatele odemkne telefon, tablet, dveře od domu nebo auta či zpřístupní heslem opatřené webové stránky a v jeho nepřítomnosti vše zase zamkne. Ve stejném roce je jmenován šéfem a předsedou představenstva technologického holdingu MGT Capital Investments, mezi jehož oblasti zájmu patří kyberbezpečnost, ale také např. sociální hry. Loni z pozice odstoupil a do ledna tohoto roku vykonával funkci „hlavního kyberbezpečnostního vizionáře“. Poté z firmy odešel úplně. O něco později se stal předsedou představenstva společnosti Bitfi, která vyvíjí hardwarovou peněženku stejného jména pro uchovávání digitálních měn.

V současné době se McAfee zabývá možnostmi technologie blockchainu, o níž se domnívá, že by mohla v blízké budoucnosti hrát důležitou roli na poli kyberbezpečnosti, a budoucnost vidí rovněž v kyberměnách, hlavně bitcoinu. Svět digitálních měn je i častým tématem jeho příspěvků na sociálních sítích.