Kamery v Číně obvinily známou celebritu ze špatného přecházení na přechodu, poznaly jí na reklamě na autobuse

Čínské bezpečnostní složky mohou na rozdíl od řady kolegů po světě legálně využívat rozpoznávání obličeje v reálném čase přímo v terénu. Ať se jedná o speciální brýle nebo záběry ze stacionárních kamer. K soukromý nebo osobním údajům přistupují čínské úřady o dost rozdílněji, než jsem v Evropě nebo USA zvyklí.

Kamery v Číně používají rozpoznávání obličeje mimo jiné také k detekci k zločinného chování a odhalení pachatele. Jak se však ukazuje, mohou se poměrně snadno mýlit. V provincii Zhejiang jižně od Šanghaje obvinila a usvědčila chytrá kamera známou podnikatelku Dong Mingzhu ze špatného přecházení na přechodu. Trestem za tento přestupek, který vyhodnocují samotné kamery, je zobrazení tváře na velkých obrazovkách s popiskem upozorňující na to, že dotyčný nezná základní dopravní předpisy. Tato veřejná pohana je v čínské kultuře velmi ponižující.

Problémem však bylo, že obviněná podnikatelka na místě vůbec nebyla a přestupek nespáchala. Místo ní totiž kamera zachytila její tvář na reklamě na projíždějícím autobuse a chybně ji identifikovala jako chodce, který přechází na červenou.

Místní dopravní úřad, který systém provozuje, chybu relativně rychle identifikoval a známou tvář z databáze vymazal. Mluvčí úřadu zároveň přislíbil, že systém bude v nejbližší době modernizován, aby k podobným incidentům v budoucnu nedocházelo.

Vývoj možností kamer rozpoznávajících obličej je v Číně velmi podporován a pracuje na něm řada společností. Obránci lidských práv, kteří upozorňují na snadnou zneužitelnost celého systému, nemají v Číně příliš silné slovo a tak místní úřady mohou pokračovat na projektu, který není nepodobný románu 1984 od George Orwella.

Zdroj: scmp.com