Kolumbijská vláda používá drony k ničení kokainových farem

Kolumbijská vláda začala používat drony k ničení rostlin produkujících kokain. Drony je ničí pomocí herbicidu. K dronům se vláda uchýlila proto, že podle ní jejich použití způsobuje  na okolních plodinách pouze minimální škody.

Kolumbijské úřady za tímto účelem navázaly partnerství s výrobcem dronů Fumi Drones SAS, který také zajišťuje výcvik operátorů z řad policie. Podle šéfa společnosti Germana Huertase odstranily drony během testovacích letů zhruba 90 % koky na každém akru v provincii Narino. V rámci testu bylo nasazeno 10 dronů o hmotnosti 23 kg, které byly vybaveny glyfosátem.

Použití dronů na ničení kokainových farem je součástí širšího plánu vlády na eliminaci nebo alespoň významné ochromení produkce kokainu v zemi. Z červnových údajů zveřejněných úřadem US Office of National Drug Control Policy vyplývá, že produkce koky se v Kolumbii loni oproti roku 2016 rekordně zvýšila a pěstovala se již na 516 000 akrech (předloni to bylo „jen“ na 465 000 akrech).

Předchůdce současného prezidenta Juan Manuel Santos „bezdronovou“ fumigaci glyfosátem s odkazem na varování Světové zdravotnické organizace před jeho karcinogenními účinky v roce 2015 zastavil. O rok později však ve spolupráci s OSN vydala WHO zprávu, jejímž závěrem bylo, že glyfosát pro lidi karcinogenní riziko (prostřednictvím potravin) pravděpodobně nepředstavuje.

 

Zdrok: bbc.com