Foto: Unspash

Národní liga amerického fotbalu využívá umělou inteligenci k analýze hry

Národní liga amerického fotbalu (NFL) se nyní rozhodla (podobně jako mnoho dalších oborů) využít technologii umělé inteligence. Prostřednictvím partnerství se společností Amazon Web Services (AWS) nazvaného Next Gen Stats NFL doufá, že AI algoritmy s pomocí špičkových nástrojů pro sběr dat budou schopny analyzovat důležitá data ze zápasů a dešifrovat vzorce v hráčských výkonech.

Společnost AWS pomohla vytvořit algoritmy poháněné umělou inteligencí, které dokáží analyzovat chování hráčů na hřišti a dokáží zachytit, jak agresivně obránce hrál, jak byl rychlý a dokonce i jak rychle reagoval rozehrávač. Tato data umožňují herním analytikům určovat strategie, které by mohly ovlivnit hru. Nová technologie přitom přináší řadu výhod oproti tradičním statistikám, které jsou omezeny množstvím informací, jež jsou schopny odhalit. Běžně sice lze říci, zda útočník přihrává zadákovi, ale nemusí již být možné poskytnout informace o tom, jak moc se bránil. Právě v takových případech má Next Gen Stats výrazně navrch, protože dokáže analyzovat mnohem více detailů.

Partneři AWS a NFL se podle společnosti Amazon zaměřili na vývoj modelů strojového učení, které mohou poskytovat údaje týkající se tří hlavních oblastí hry. Zaprvé dokáže identifikovat přihrávající hráče a blokaře při rozehrávce, zadruhé umí kvantifikovat tzv. pressing (tlak na míč) a zatřetí dokáže detekovat individuální souboje blokařů a obránců. V konečném důsledku tato technologie poskytuje odborníkům ve fotbalové lize cenné informace o statistikách hráčů, které mohou pomoci při výběru nových hráčů.

Ve fotbale může být kvantifikace výkonnosti útočníků obtížným úkolem i pro herní experty. Reakce hráčů se mohou odehrávat ve zlomcích sekundy a výkon jednotlivce v těchto rychlých výměnách může být obtížné sledovat, natož kvantifikovat.

NFL shromažďuje data pro zpracování s využitím umělé inteligence pomocí nástrojů, které instaluje na svých hřištích. Na každém hřišti NFL, které se pro tuto technologii rozhodlo, je uvnitř hřiště umístěno nejméně 20–30 ultraširokopásmových přijímačů a také uvnitř ramenních chráničů každého hráče a na dalším herním vybavení, jako jsou míče a sloupky, jsou umístěny 2–3 štítky radiofrekvenční identifikace (RFID). Tyto vysílače shromažďují informace, které jsou přenášeny přes grafický model neuronové sítě (GNN), který umožňuje předávání dat v reálném čase. Pomocí umělé inteligence lze ze získaných statistických údajů získat cenná data.

Zdroj: engadget.com