Foto: Unsplash

Pentagon použil umělou inteligenci k identifikaci cílů bojových letadel

Podle agentury Bloomberg americká armáda po útocích Hamásu na Izrael ze 7. října zvýšila využívání nástrojů umělé inteligence. Schuyler Moore, hlavní technologický důstojník centrálního velitelství americké armády, sdělil zpravodajské organizaci, že algoritmy strojového učení pomohly Pentagonu identifikovat cíle pro více než 85 leteckých úderů na Blízkém východě v jediném měsíci.

Americké bombardéry a stíhací letouny provedly 2. února nálety na sedm objektů v Iráku a Sýrii, přičemž zcela zničily nebo poškodily rakety, sklady dronů a operační centra milicí. Pentagon rovněž použil systémy umělé inteligence k nalezení odpalovacích zařízení raket v Jemenu a hladinových bojových prostředků v Rudém moři, které pak zničil prostřednictvím několika náletů.

Algoritmy strojového učení používané k vyhledání cílů byly vyvinuty v rámci projektu Maven, dnes již ukončené spolupráce společnosti Google s Pentagonem. Přesněji řečeno, projekt zahrnoval využití technologie umělé inteligence společnosti Google americkou armádou k analýze záběrů z dronů a označení snímků pro další přezkoumání člověkem. Mezi zaměstnanci společnosti Google to vyvolalo rozruch. Tisíce lidí se obrátily na společnost s peticí, aby ukončila spolupráci s Pentagonem, a někteří dokonce kvůli jejímu zapojení dali výpověď. Několik měsíců po tomto protestu zaměstnanců se Google rozhodl neprodloužit smlouvu, která skončila v roce 2019.

Moore nicméně sdělil agentuře Bloomberg, že americké síly na Blízkém východě nepřestaly experimentovat s využitím algoritmů k identifikaci potenciálních cílů pomocí dronů nebo satelitních snímků ani poté, co Google ukončil svou účast. Armáda podle ní v uplynulém roce testovala jejich využití v rámci digitálních cvičení, ale po útocích na Hamás ze 7. října začala algoritmy pro určování cílů používat i ve skutečných operacích. Upřesnila však, že lidští pracovníci neustále kontrolují a ověřují doporučení systémů umělé inteligence týkající se cílů. Lidé také určili, jak útoky provést a jaké zbraně použít.

Zdroj: engadget.com