Zdroj: pexels.com

NASA podpořila projekt, který má za cíl využívat 3D tisk přímo ve vesmíru

3D tisk je bezesporu jednou z nejúžasnějších technologií současnosti, a to i z toho důvodu, že ji lze využít napříč celou řadou odvětví. A své nezastupitelné místo v poslední době buduje také v oblasti kosmonautiky. Dávno už ale nejde pouze o výrobu součástek. Podle nedávné zprávy společnost Relativity Space vytvořila funkční kosmickou raketu pouze pomocí 3D tisku. Tato společnost má však ještě mnohem ambicióznější cíl – plánuje totiž tisknout přímo v kosmickém prostoru.

Projekt již získal finanční podporu NASA, která na půl roku vývoje vyčlenila 120 tisíc dolarů (tedy téměř 3 miliony korun). Vesmírná agentura si od tohoto kroku slibuje mnohé. Pokud by byl projekt úspěšný, došlo by zejména ke zvýšení nezávislosti astronautů (zkoumajících povrch Měsíce a Marsu) na dodávkách potřebných dílů ze Země.

Vzhledem k této nezávislosti na Zemi však technologie 3D vesmírného tisku vyžaduje naprostou přesnost a nulovou toleranci případných chyb či závad. Z tohoto důvodu projekt zahrnuje také vývoj technologie, která by měla na starost kontrolu kvality a automatickou opravdu vad. Kromě toho se také počítá s přímou recyklací, jež je dalším krokem k co největší soběstačnosti.

V současné době přitom výroba v kosmickém prostoru patří mezi největší priority nejen NASA, ale i dalších vesmírných společností. Například IERUS Technologies pracuje na vývoji speciální technologie AFS-D, která je určena pro výrobu a opravy velkých kovových struktur ve volném vesmírném prostoru. Tato technologie přitom dokáže využít jakýkoli kov, umí vytvářet komplexní 3D struktury (bez dalšího podpůrného materiálu) a umožňuje také recyklaci přímo na oběžné dráze.

Zdroje: engadget.com, 3dprint.com