Foto: NASA

Nejnovější snímky Webbova teleskopu ukazují rodící se hvězdy v souhvězdí Panny

Teleskop Jamese Webba, který byl ve vývoji už od roku 1996 a stál více než 10 miliard dolarů, je momentálně nejpokročilejším vesmírným teleskopem, který lidstvu umožňuje pohlédnout daleko za hranice naší galaxie. Zatím nejnovější snímek z Webbova teleskopu zachycuje spirální galaxii NGC 5068, které se přezdívá “pruhovaná galaxie” kvůli jasnému středovému pruhu, který je možné vidět v levém horním rohu níže nahraného snímku.

Výsledný obraz je složený z infračervených snímků pořízených senzory MIRI (Mid-Infrared Instrument) a NIRCam (Near-Infrared Camera) teleskopu. Tyto senzory zachytily galaxii v souhvězdí Panny vzdálenou asi 20 milionů světelných let od Země. Teleskop Jamese Webba je schopen vidět skrz prach a plyn, který obklopuje hvězdy při jejich zrodu, a je proto obzvlášť vhodný k pořizování snímků zachycujících proces vzniku hvězd.

Při pohledu na snímek jsou patrné různé vrstvy galaxie. Jak poznamenává web Gizmodo, snímek vytvořený senzorem MIRI poskytuje pohled na strukturu galaxie a zářící bubliny plynu, které představují nově vzniklé hvězdy.

Na druhém snímku pořízeném kamerou NIRCam je vidět obrovský pás hvězd, kdy část z nich je také nově vzniklá. NASA uvádí, že pořízení snímku je součást širšího úsilí shromáždit co nejvíce snímků vzniku hvězd z blízkých galaxií a dodává, že doufá, že shromážděná data o galaxiích, jako je NGC 5068, pomohou v blízké budoucnosti nastartovat významné vědecké pokroky.

Zdroj: www.engadget.com