Německo může od nového roku udělovat pokuty sociálním sítím za tolerování nenávistných příspěvků

V Německu začal od tohoto roku platit zákon, který úřadům umožňuje pokutovat sociální sítě za tolerování „hate speech“ neboli příspěvků s rasistickým, xenofobním a jinak nenávistným zabarvením.

Země se snaží již nějakou dobu bojovat se vzrůstající slovní agresivitou na sociálních sítích, která souvisí i s několik let trvající migrační krizí v Evropě. Pokud správci sociální sítě nenávistné příspěvky do 24 hodin od zjištění neodstraní, může takové médium dostat pokutu až 50 mil. eur. Nařízení se týká všech sociálních sítí, které mají minimálně 2 mil. uživatelů, takže se vztahuje na sociální sítě a platformy, jako je YouTube, Facebook, Twitter, ale i sociální síť svého druhu Reddit, databázi fotografií Flickr nebo oblíbenou platformu na sdílení multimédií Tumblr.

Zákon známý pod názvem Netzwerkdurchsetzungsgesetz ve skutečnosti vstoupil v účinnost již v říjnu loňského roku, nicméně úřady daly společnostem provozujícím sociální média čas do konce roku, aby se na něj v předstihu připravily. I když se některé sociální sítě snaží s nenávistnými projevy a s nimi souvisejícími falešnými zprávami systematicky bojovat (viz Facebook), obávají se, že jim zákon přidělá vrásky na čele. Podle nich totiž nařízení může vést k cenzuře nebo k zásahu do práva na svobodu projevu.

Jiní však se zákonem nemají problém. Např. mluvčí zmíněné streamovací platformy YouTube v prohlášení uvedl, že společnost Google se již v minulosti zavázala bojovat s projevy nenávisti a extremismu po celém světě a že platforma bude bez komplikací fungovat i za nové situace v Německu.

Dodal, že technologický obr bude i nadále ve velkém investovat do týmů a technologií umožňujících rychleji a efektivněji odstraňovat obsah, který není v souladu s jeho pravidly i německým zákonem, a v tomto směru dále spolupracovat s vládami, bezpečnostními složkami, občanskými sdruženími i ostatními společnostmi.

 

Zdroj: digitaltrends.com, cnet.com