Foto: se svolením Samsung

Recenze: Samsung Galaxy Z Flip4 – Stojí za upgrade?

8

Design a zpracování

8.5/10

Baterie

7.0/10

Hardwarová výbava

9.0/10

Fotoaparáty a zvuk

7.5/10

Plusy

  • Skvělý výkon
  • Kvalitní zpracování
  • Zlepšení v oblasti baterie

Mínusy

  • Chybí teleobjektiv
  • Žádná odolnost proti prachu
  • Fotoaparáty by na tom mohly být lépe

 

U kompaktních telefonů se ještě chvíli zdržíme, tentokrát se však věnujeme skládacímu „véčku“, a to konkrétně modelu od Samsungu Galaxy Z Flip4, navazujícímu na předchozí Z Flip3. V loňském případě se stala předmětem kritiky především velmi špatná baterie, dále například i absence teleobjektivu. Současná generace slibuje vylepšení nedostatků baterie, mimo to však i výkonnější čipset, nový snímač u hlavního fotoaparátu či zdokonalený displej. Samsung svůj nejnovější ohebný smartphone nabízí ve třech paměťových konfigurací (128GB/8GB, 256GB/8GB, 512 GB/8GB), přičemž tu nejlevnější momentálně seženete již od 18 150 Kč (aktuálně nejvýhodnější ceny naleznete pod tlačítkem níže). Pokud se zrovna poohlížíte po ohebném telefonu či uvažujete o přechodu z loňského modelu, dnešní recenzi si jistě nenechte ujít.

Obsah balení, zpracování a displej

Samsung jde enviromentální cestou, což znamená, že balení obsahuje pouze USB-C/USB-C kabel, sponu pro vytažení slotu na SIM a potřebné manuály. Někdo by tak mohl být zklamán, že si adaptér musí dokoupit. K dostání jsou čtyři barevné varianty – fialová, růžová, šedá a modrá.

Rozměry zařízení činí 84,9 × 71,9 × 17,1 mm, hmotnost byla navýšena z 183 g na 187 g. Telefon je i díky tužšímu pantu pevný, i přesto však v ruce nepůsobí příliš těžce. Design byste snadno zaměnili s předchozí generací, moc změn se zde tedy neodehrálo. Telefon je o něco méně zaoblený, chrání jej hliníkové rámečky spolu se sklem Gorilla Glass Victus+. Nově se pochlubí matnou vizáží, díky níž na zařízení s výjimkou lesklých rámečků neulpívají otisky. Bohužel se stále nedočkáme zlepšení v oblasti existence menší díry mezi displeji, které k sobě stoprocentně nepřiléhají (pokud máte telefon v zavřeném stavu). Ještě se na chvíli vrátíme k samotnému pantu. Ačkoli je pant pevnější, může to být někdy ke škodě, „vyklopit“ telefon totiž vyžaduje větší úsilí, než by bylo třeba.

Telefon disponuje certifikací IPX8 proti vodě, měl by tedy zvládnout ponoření až do 1,5 metru po dobu 30 minut. Bohužel však postrádá odolnost proti prachu.

Zařízení se pyšní skládacím 6,7″ LTPO-AMOLED displejem s poměrem stran 22:9, adaptivní obnovovací frekvencí do 120 Hz, rozlišením 2640 x 1080 pixelů a 400 PPI. Vnitřní hlavní panel telefonu má velmi dobré zobrazovací schopnosti, vysoký maximální jas a nedělá mu problémy ani přímé slunce. Na telefonu sice zpozorujete pár odlesků, potíže s čitelností však mít nebudete. OLED technologie pomáhá zajistit dobré pozorovací úhly pro vnější i vnitřní panel. Vnější obrazovka se však naopak potýká s horší čitelností právě při přímém slunečním záření. Z pohledu funkčnosti menší displej příliš neoslní. Lze přes něj zasílat přednastavené odpovědi na zprávy v rámci určitých aplikací, nicméně nemůžete napsat vlastní odpověď či ji nadiktovat.

Software a výkon

Samsung kombinuje Android s vlastním uživatelským rozhraním OneUI ve verzi 4, přičemž slibuje až čtyři roky aktualizací OS a pět let bezpečnostních záplat. K samotnému softwaru nemáme moc co dodat, v předchozích recenzích jsme již zmiňovali, že prostředí od Samsungu není co vytknout. Vše zkrátka funguje tak, jak má a ani u Z Flip4 tomu není jinak. Rozhraní je uživatelsky přívětivé, pohybujete se v něm zcela intuitivně. Navíc reaguje na pokyny velmi rychle.

Díky novému procesoru Snapdragon 8+ Gen 1 běží telefon při každodenním používání velmi svižně a pohotově. Animace jsou plynulé, fanoušci gamingu tedy budou nadšení. S multitaskingem u dvou aplikací na rozdělené obrazovce jsme také nenarazili na potíže. V benchmarkových testech si Z Flip 4 vedl výkonnostně lépe proti loňskému Z Flip 3, avšak hůře proti telefonu Asus Zenfone 9, o němž jsme psali v předchozí recenzi. Co se týče zahřívání, to nám přišlo poměrně mírné. Vypozorovali jsme však, že telefon po intenzivním používání vykazoval slabší výkon.

 

Konektivita a baterie

V oblasti konektivity nechybí podpora 5G sítí, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2 a NFC pro bezkontaktní platby. Z polohových služeb zde najdeme GPS, GLONASS, BDS či Galileo.

Baterie se dočkala svého nutného vylepšení, s novou kapacitou 3 700 mAh se tentokrát dostanete na celou jednodenní výdrž i při intenzivnějším používání. Pokud byste chtěli vytřískat z telefonu co největší možný výkon, tak se dostanete zhruba na necelý den fungování, to se však dá již zvládnout. Ano, pořád je sice co zlepšovat, ale musíme uznat, že pár hodin navíc rozhodně minimálně pro letošní generaci postačí.

Změnila se i rychlost nabíjení, která vyrostla na 25 W. To by sice opět mohlo být i lepší, nicméně zhruba na 50 % baterie se dostanete přibližně za 30 minut. Zařízení podporuje i bezdrátové nabíjení s maximálním výkonem 15 W i to reverzní s maximálním výkonem 5 W.

Fotoaparáty a zvuk

Přestože se Z Flip4 neprezentuje jako fotomobil, rozhodně vás svými schopnostmi úplně nerozhodí. Vestavěná 10Mpx kamerka zvládne vcelku solidní selfie, snímky však občas bývají příliš přeexponované. Na zadní straně najdete dvojici objektivů, přičemž ten hlavní 12Mpx s optickou stabilizací se chlubí novým snímačem, jenž by údajně měl vstřebat až o 65 % více světla. A ačkoli i tentokrát jsme nebyli nadšení, nějaký posun tam vidíme. Snímač si lépe poradí s horšími světelnými podmínkami a řádněji zvládá dynamiku. Fotky pořízené na denním světle nás svou kvalitou dokonce velmi mile překvapily. Doplňující 12Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát postrádá stabilizaci, a v důsledku toho i ostrost a detaily. Teleobjektiv opět není vůbec přítomen a videozáznam pořídíte až ve 4K s 30 FPS.

Ve zvukové oblasti jsme se vylepšení nedočkali, kvalita výstupu je srovnatelná s předchozím modelem. I tak je nutné podotknout, že dva reproduktory vzhledem k tenkému zpracování Flip4 produkují velmi slušný zvuk, kde bychom mohli kritizovat akorát basové tóny. 3,5 mm jack pro sluchátka zde bohužel nenajdeme, lze ale využít portu USB-C, pakliže toužíte po kabelovém přenosu.

Závěr

Bohužel se potvrdil fakt, že jsme se proti loňsku velkého zlepšení nedočkali. Pakliže tedy uvažujete o přechodu ze Z Flip3, dávalo by to smysl jen z pohledu o něco lepší baterie a fotoaparátů, cena je však za nás příliš vysoká. Pokud však pohledáváte nový smartphone a chtěli byste si vyzkoušet tento typ skládací konstrukce, považujeme tento model za jednu z primárních možností na aktuálním trhu. Nezklame vás svým výkonem, kvalitním zpracováním a samozřejmě ani OLED displejem, ačkoli bychom uvítali o něco vyšší jas. Komu bychom telefon nedoporučili, je někdo s menšími dlaněmi a kratšími prsty. Přestože Samsung zařízení prezentuje jako kompaktní, ovládaní je v rozloženém stavu vcelku obtížné, a to především kvůli příliš vysoce umístěným postranním tlačítkům, s kterými by mohl mít problém i člověk s většíma rukama.