Německo ukončí absolutní zákaz nacistických symbolů ve hrách

Německý ratingový systém patří mezi nejpřísnější na světě a to především v oblasti nacistické symboliky. Speciálně pro německý trh musejí hry tematizující druhou světovou válku (nebo alternativní historii) vycházet ve speciálních upravených edicích. V herním světě se tak nesmí objevit svastiky a další nacistická symbolika, stejně jako se nesmí objevit Adolf Hitler nebo dokonce jeho jméno či postava s knírkem. Je to trochu paradoxní, protože ve filmech byl tento zákaz zrušen a v roce 2015 dokonce vznikl film Už je tady zase o Adolfu Hitlerovi, který se probudí v dnešní době.

Nyní se však zdá, že se i opatření regulující herní průmysl, které vzniklo v polovině devadesátých let, trochu povolí. Ne že by bylo možné nacistické symboly ve hrách bezmyšlenkovitě používat, stále platí zákon o extrémistických symbolech. Nově však bude ke hrám přistupováno stejně jako v případě filmů. Pokud půjde o použití, které má své umělecké nebo dramatické oprávnění, konkrétní symboly se ve hře objevit mohou. Hra se samozřejmě svým vyzněním nesmí podporovat názory a ideály extrémistických skupin.

Opatření, které úřady nyní povolují je spjaté mimo jiné s herní sérii Wolfenstein, ve které hlavní hrdina bojuje brutálním způsobem proti nacistům. Právě jeden z jejích dílů Wolfenstein 3D byl spouštěčem zákazu. V jednom z posledních dílů Wolfenstein II: The New Colossus museli autoři pro německé hráče vydat verzi, v níž je svastika nahrazena geometrickým symbolem (charakteristické barvy vlajky zůstávají) a dokonce v jedné scéně museli „oholit“ Hitlerovi jeho knírek.

V komunitě počítačových hráčů byla snaha německých úřadů často považována za zbytečnou a stával se terčem posměchu. Hry podporující nacizmus nesmí oficiálně vycházet nikde na světě a minimálně velká herní studia si dávají pozor, aby daná symbolika byla využívaná buď k historickému účelu, nebo byl dostatečně dán důraz na to, že se jedná o špatnou a odsouzení hodnou věc nebo přímo zlo.

Zdroj: bbc.com