Foto: neuralink.com

Neuralink otevřel registraci pro zájemce o první lidské mozkové implantáty

Společnost Neuralink Elona Muska v úterý oznámila, že zahájila registraci do první klinické studie na lidech, nazvané Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface (PRIME).

Cílem studie PRIME je vyhodnotit bezpečnost implantátu (N1) a chirurgického robota (R1) a posoudit počáteční funkčnost BCI (brain-computer interface), který umožňuje lidem s ochrnutím ovládat zařízení pomocí myšlenek. Neuralink proto hledá především osoby s kvadruplegií v důsledku poranění krční míchy nebo amyotrofické laterální sklerózy (ALS). Musk však původně tvrdil, že Neuralink umožní nahrávání lidského vědomí do cloudu nebo že se s jeho pomocí budeme schopni naučit kung-fu.

BCI fungují jako most mezi lidskou myslí a stroji. Jsou schopny převést analogové elektrické signály mozku na signály digitální, kterým stroje rozumí. Systém N1 od společnosti Nueralink využívá sondy o šířce lidského vlasu, které se musí instalovat pomocí robotické operace (provádí ji robotický chirurg R1 od společnosti Nerualink podobný šicímu stroji). Sondy budou připevněny na motorický cortex pacienta, kde budou zaznamenávat a bezdrátově přenášet elektrické impulsy do přidružené aplikace, která je bude překládat do příkazů pro počítač. “Prvotním cílem našeho BCI je poskytnout lidem možnost ovládat počítačový kurzor nebo klávesnici pouze pomocí svých myšlenek,” uvádí se v tiskové zprávě.

Společnost Neuralink pracuje na systému N1 od roku 2017 a je jednou z prvních společností v oboru, která začala veřejně vyvíjet komerční BCI.

Zdroj: www.engadget.com