Foto: Unspash

Modré světlo a zdraví našich očí

Termín modré světlo se skloňuje stále častěji a je pravděpodobné, že jste jej již někdy slyšeli. Velmi často se o něm mluví v souvislosti s kvalitou spánku. V následujícím článku se dozvíte, co modré světlo je, odkud pochází, v čem je pro lidské zdraví problematické a jak potížím efektivně předcházet.

Nejdřív je potřeba zdůraznit, že modré světlo je přirozenou součástí našich životů. Setkáváme se s ním denně, jelikož jde o jednu ze složek běžného slunečního záření. Pokud bychom chtěli být přesní, jde o záření s vyšší frekvencí a kratší vlnovou délkou, na světelném spektru ho najdeme mezi neviditelným UV zářením a neviditelným infračerveným (tepelným) zářením. Pro lidský život je nepostradatelné, jelikož má přímý vliv na biologické hodiny – mozek podle něj rozpoznává, zda je den, nebo noc.

Problémem ale je, že zdrojem modrého světla není pouze Slunce, ale i displeje elektronických zařízení a například také zářivky. Jsme mu tedy vystaveni mnohem více a často ve chvílích, kdy už pro lidský organismus není přirozené (tedy po západu slunce). Displeje mobilních telefonů, notebooků a počítačů i televizí patří mezi tyto zdroje. Mnoho z nás přitom tato elektronická zařízení používá také po setmění a v noci. Vzhledem k tomu, že modré světlo lidský organismus povzbuzuje, jelikož podporuje vyplavování hormonu kortizolu, často se při používání elektroniky ve večerních a nočních hodinách dostavují potíže se spánkem.

Lidské oko samo o sobě neumí modré světlo blokovat. Kromě potíží s usínáním a se zhoršenou kvalitou spánku, které se často projevují únavou a podrážděností během dne, nadměrné vystavení modrému světlu po setmění způsobuje také tzv. digitální únavu očí, která se projevuje zpravidla suchýma a podrážděnýma očima, rozmazaným viděním, ale i bolestmi hlavy a šíje. Nadměrné vystavení modrému světlu poškozuje buňky ve středu sítnice, může dojít k trvalému poškození oka, dokonce až ke ztrátě zraku. Pokud vás problematika dopadů modrého světla na lidské zdraví zajímá hlouběji, více informací najdete v této studii.

Jak se lze proti modrému světlu účinně chránit? Nejlepší je samozřejmě se mu zcela vyhnout, což je ale v moderním světě téměř nemožné. Pokuste se tedy alespoň hodinu před spaním nepoužívat elektronická zařízení a vyhnout se místům, která jsou osvětlena zářivkami. Vhodné je také zatemnit okna ložnice závěsy, které odcloní případný svit lamp z ulice.

Pokud z nějakého důvodu musíte s elektronikou pracovat i po setmění a v noci, existuje také několik řešení. Vhodné je nastavit noční režim (pouhé snížení jasu modré světlo neeliminuje, i když očím uleví), pořídit si můžete také speciální folii, kterou nalepíte na displej, či aplikaci, která vyzařování modrého světla částečně eliminuje. Nicméně tato řešení pouze do určité míry sníží množství vyzařovaného modrého světla, neodstraní ho zcela. Mnohem účinnějším řešením je pořízení speciálních brýlí. Velkou výhodou je, že nabídka brýlí proti modrému světlu na trhu je velmi pestrá, vybrat si tedy můžete přesně podle svých preferencí. A to nejen podle stupně filtrace modrého světla, ale i podle designu, navíc je lze doplnit o dioptrie a na první pohled nepoznáte, že jde o tento typ brýlí.