Zdroj: uhn.ca

Nový vynález pomáhá s vystřízlivěním jednoduše tak, že alkohol vydýcháte

Kanadští vědci našli nový způsob léčby, který by mohl výrazně pomoci při záchraně pacientů, kteří se otrávili alkoholem. Jejich vynález přitom využívá poznatku, který je znám již téměř sto let, jen ho prozatím nikdo nevyužil. Jde totiž o to, že při odbourávání alkoholu z těla nejsou využívána pouze játra, ale svoji nezastupitelnou úlohu v tomto procesu hrají také plíce. Po požití alkoholu jej totiž člověk jednoduše spolu s oxidem uhličitým vydechuje.

A tak zatímco játra sice hrají v procesu odbourávání alkoholu nezastupitelnou roli, při požití velkého množství alkoholu nedokáží zrychlit svoji práci, a alkohol metabolizují konstantní rychlostí. U život ohrožující otravy to ale nestačí. Vědci se proto zaměřili na druhý orgán, který se stará o odstranění alkoholu z organismu – na plíce. Víme přitom, že čím rychlejší je dechová frekvence, tím větší množství alkoholu z těla odchází. To jednoduše znamená, že hyperventilace (zrychlené dýchání) může efektivně pomoci s intoxikací alkoholem.

Je tady ale jeden háček – pokud člověk bude hyperventilovat příliš dlouho (v řádech minut), jeho organismus se zbaví příliš velkého množství oxidu uhličitého, což má za následek závratě až ztrátu vědomí. Podle autora studie Josepha Fishera se však vědeckému týmu podařilo najít řešení – intoxikovanou osobu jednoduše vybavili speciální plynovou maskou, která mu do plic přiváděla vyvážený poměr kyslíku a oxidu uhličitého, čímž se vyrovnal deficit vznikající při hyperventilaci.

Celé zařízení bylo vyzkoušeno na pěti dobrovolnících, kteří byli mírně intoxikováni 80procentní vodkou zředěnou 500 mililitry vody. V sérii experimentů, které trvaly dva dny, bylo zjištěno, že s pomocí zařízení pro hyperventilaci (které bylo nazváno ClearMate), se tělo dobrovolníků zbavilo alkoholu třikrát rychleji (tedy v průměru zhruba za půl hodiny).

Přestože testovaný vzorek byl velmi malý a na výsledky studie musíme proto pohlížet s opatrností, pokud by se zařízení ClearMate dále osvědčilo, má potenciál stát se jednoduchým (a tedy i levným) a bezpečným přístrojem při péči o pacienty, jejichž život je ohrožen otravou alkoholem.

Zdroj: gizmodo.com