Obchody zlevňují grafické karty, reagují na jejich nedostatek na trhu způsobený těžaři kryptoměn

Velké americké obchody s počítači začaly zlevňovat herní grafické karty. Chtějí, aby skončily v rukou hráčů, nikoli těžařů kryptoměn. První „vlaštovku“ v tomto směru vypustil obchod Micro Center.

Jeden z největších obchodů s počítači a elektronikou v USA podle webu polygon.com zaslal svým zákazníkům vzkaz, v němž je informuje, že pokud jde o GPU, „limituje jejich množství tak, aby si jich co nejvíce mohlo koupit komponentu, kterou potřebují“. Za grafické karty sice nabízí slevy, ale jen v rámci bundlu s jinými komponentami, což využijí hlavně zákazníci stavějící si vlastní sestavy. Za nedostatkem grafických karet na trhu nestojí podle obchodu jen vysoká poptávka ze strany těžařů, ale také v současnosti omezené dodávky od distributorů.

Na neútěšnou situaci také upozornil jeden z největších výrobců GPU na světě, společnost Nvidia. Minulý týden požádala prodejce a partnery, aby omezili počet grafických karet prodávaných svým zákazníkům maximálně na dvě na osobu. Chce tak alespoň nějak bojovat proti neúměrně vysokým cenám GPU.

Jak známo, výkonné grafické karty jsou v těžbě kryptoměn efektivnější a těžaři je začali ve velkém skupovat loni, kdy cena bitcoinu dosahovala opakovaně svého maxima. Těžaři si v té době pořizují specializované sestavy na těžení kryptoměn, čemuž mimochodem i Nvidia přispěla vydáním některých „težebních“ modelů svých výkonných grafických karet.

Postižen byl nejprve segment výkonných grafických karet, např. GPU GeForce GTX 1070 se normálně prodává za 380 dolarů, těžaři ale její cenu minulý rok vyhnali o 70 dolarů výše, a nyní se prodává dokonce za více než 700 dolarů. Méně výkonných grafických karet – jako např. GTX 1050 nebo 1060 – se situace zpočátku netýkala, po vyprodání lepších GPU se však dostala řada i na ně.

Jak Polygon dodává, jediným efektivním řešením pro hráče je nyní naděje, že trh s kryptoměnami bude klesat, což se již (zejména v případě bitcoinu) děje. Otázkou je, jestli trend bude dlouhodobý, což lze v oblasti digitálních měn vzhledem k jejich volatilitě jen těžko předpovídat.

 

Zdroj: polygon.com, techspot.com