Foto: Pxhere

OpenAI přiznává, že umělou inteligenci nelze trénovat bez materiálů chráněných autorskými právy

Společnost OpenAI a její největší sponzor, Microsoft, čelí několika žalobám, které je obviňují z používání cizích děl chráněných autorskými právy k trénování velkých jazykových modelů (LLM). A vypadá to, že se v budoucnu možná dočkáme dalších žalob proti oběma společnostem. Je “nemožné trénovat dnešní špičkové modely umělé inteligence bez použití materiálů chráněných autorským zákonem”, napsala společnost OpenAI v dokumentu předloženém Výboru pro komunikace a digitální záležitosti horní komory britského parlamentu.

Podle OpenAI je důvodem skutečnost, že v dnešní době autorská práva “pokrývají prakticky všechny druhy lidského projevu – včetně příspěvků na blogu, fotografií, příspěvků na fóru, útržků softwarového kódu a vládních dokumentů“. Společnost dodala, že “omezení tréninkových dat na knihy a kresby, které jsou bez autorských práv a vznikly před více než sto lety, by mohlo být zajímavým experimentem, ale nepomohlo by vytvořit systémy umělé inteligence, které by odpovídaly potřebám dnešních občanů.”

V některých žalobách podaných proti společnostem OpenAI a Microsoft padají obvinění, že společnosti odmítají platit autorům za jejich práci, a přitom budují miliardový průmysl a mají z materiálů chráněných autorskými právy obrovský finanční zisk. Nejnovější žaloba podaná dvojicí spisovatelů tvrdí, že by společnosti mohly autorům například nabídnout podíl na zisku, ale místo toho se “rozhodly krást”.

Společnost OpenAI se k těmto konkrétním žalobám nevyjádřila, ale poskytla odpověď na stížnost deníku The New York Times, který ji obviňuje z toho, že bez svolení používá její zpravodajské články. Společnost tvrdí, že deník neuvádí celou pravdu. OpenAI údajně s The New York Times již delší dobu jednala o partnerství, které by jí umožnilo přístup ke zpravodajství této publikace. Proč k dohodě nakonec nedošlo ani jedna ze stran neuvedla.

Zdroj: www.engadget.com